دید‌بان حقوق بشر: طالبان عمداً خبرنگاران را هدف قرار می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دید‌بان حقوق بشر پنج‌شنبه 1 آوریل 2021، با انتشار گزارشی نوشت، طالبان عمداً خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را در افغانستان هدف قرار می‌دهند.

در این گزارش آمده است، تهدیدها و حملات علیه خبرنگاران در سراسر افغانستان از زمان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و گروه طالبان افزایش یافته است.

براساس این گزارش، فرماندهان و جنگجویان طالبان در مناطق تحت کنترل خود از جمله شهر کابل انواع تهدید، ارعاب و خشونت را علیه رسانه‌ها به کار برده‌اند.

در این گزارش ذکر شده، کسانی که این تهدیدها را انجام می‌دهند، اطلاعات کافی از محل کار، خانواده و رفت‌وآمد خبرنگاران دارند و با استفاده از این اطلاعات، آنها را مجبور به خودسانسوری و ترک کار می‌کنند و در مواردی عواقب خشونت‌باری در پی‌داشته است.

دید‌بان حقوق بشر اعلام کرد که فرماندهان و جنگجویان طالبان در سطح ولایات و ولسوالی‌های افغانستان نیز تهدیدهای شفاهی و کتبی را علیه خبرنگاران فراتر از مناطق تحت کنترل خود انجام می‌دهند. خبرنگاران افغان به این نهاد گفته‌اند که این تهدیدها باعث شده که هیچ کارمند رسانه‌ای احساس امنیت نکند.

براساس گزارش دید‌بان حقوق بشر، این نهاد از ماه نوامبر 2020 تا مارس 2021 با 46 کارمند رسانه‌ای افغانستان مصاحبه کرده و در مورد شرایط کار آنها و تهدیدی که به آنها آسیب وارد کرده، اطلاعات جمع‌آوری کرده است.

این نهاد ادامه داده، از میان 46 کارمند رسانه‌ای افغانستان که با آنها صحبت شده، چهار نفر آنان به دلیل تهدیدات افغانستان را ترک کرده اند و 42 خبرنگار دیگر آن از ولایت‌های بادغیس، غزنی، غور، هلمند، کابل، قندهار، خوست، وردک و زابل این کشور بودند.

افغانستان همواره یکی از کشورهای خطرناک و مرگبار برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای رده‌بندی شده و به گفته نهادهای حامی خبرنگاران افغانستان، سال گذشته 9 خبرنگار در این کشور کشته شدند. براساس گزارش‌ها، طی چند ماه اخیر، ده‌ها خبرنگار به دلیل تهدیدات امنیتی و حملات هدفمند از افغانستان خارج شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید