دادخواست انحلال حزب دموکراتیک خلق‌ها رد شد

تلاش برای ممنوعیت HDP، سومین حزب بزرگ پارلمان ترکیه به شکست انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادخواست انحلال حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP) در دادگاه عالی ترکیه، به‌دلیل عدم وجود ادله کافی رد شد.

به گزارش دویچه‌وله به نقل از روزنامه «صباح» چاپ استانبول، دادگاه عالی ترکیه روز چهارشنبه 31 مارس 2021، دلایل لایحه اتهامی ارئه شده توسط دادستان کل کشور را که در آن خواستار ممنوعیت فعالیت حزب دموکراتیک خلق‌ها شده بود؛ مغایر با اصول دادگاه و ناکافی دانست.

بر اساس این گزارش دادستان کل ترکیه پیشتر دادخواستی را به دادگاه عالی این کشور ارائه کرده بود و خواستار ممنوعیت فعالیت این حزب طرفدار کُردها به اتهام فعالیت‌های «تروریستی» شده بود.

در این پرونده همچنین ممنوعیت پنج ساله 680 نفر از اعضای این حزب درخواست شده بود.

حزب دمکراتیک خلق‌ها پیش‌تر نیز بە عنوان شاخه‌ سیاسی حزب کارگران کُردستان PKK متهم شده بود؛ اتهامی که HDP هیچ‌گاه آن را نپذیرفت.

تلاش برای ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها، سومین حزب بزرگ در پارلمان ترکیه در پی فراخوان ملی‌گرایان هم‌پیمان با حزب عدالت و توسعه به ریاست رجب طیب اردوغان، به دلیل ادعای ارتباط HDP با گروه‌های مسلح کُرد، مطرح شد.

خبرگزاری آناتولی در گزارشی اعلام کرد که در لایحه اتهامی علیه حزب دموکراتیک خلق‌ها ذکر شده که اعضای این حزب با اظهارات و رفتارشان برای «فروپاشی اتحاد دولت و مردم ترکیه» تلاش می‌کنند.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نیز چهارشنبه 17 مارس اعلام کرد که تلاش مقامات ترکیه برای انحلال حزب دمکراتیک خلق‌ها که یک حزب طرفدار کُردها است، اگر به سرانجام برسد، به میزان زیادی به «تضعیف دموکراسی» در ترکیه منجر خواهد شد.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه خود در این رابطه سلب کرسی نمایندگی پارلمانی از «عمر فاروق گرگرلی اغلو» نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) و مدافع حقوق بشر را «بسیار نگران کننده» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید