تاکید سعودی و عراق بر حمایت از امنیت و ثبات در منطقه

هماهنگی‌های سیاسی، امنیتی و نظامی بین دو کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، شامگاه چهارشنبه 31 مارس در پایان گفتگوهای دوجانبه در ریاض در بیانه‌ای بر ضرورت تلاش برای حمایت از امنیت و ثبات در منطقه و ادامه هماهنگی‌های سیاسی، نظامی و امنیتی بغداد و ریاض تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در بیانیه پایانی گفتگوهای ولی‌عهد سعودی و نخست وزیر عراق بر ضرورت پایبندی همه کشورها به اصول حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی کشورها، تاکید شد.

در این بیانیه آمده است که دو کشور عراق و سعودی برای تاسیس صندوق مشترکی با سرمایه‌ای به ارزش 3 میلیارد دلار به توافق رسیدند که مشارکت بخش خصوصی دو کشور را تضمین کند و پروژه ارتباط شبکه برق دو کشور را با توجه به اهمیت آن برای آنها، محقق کند.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق

دو کشور همچنین توافق کردند تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های سعودی در عراق را تقویت کنند.

در این بیانیه همچنین بر ضرورت ادامه هماهنگی‌ دو کشور در زمینه نفت تاکید شد.

طبق بیانیه پایانی، شاهزاده محمد بن سلمان و مصطفی الکاظمی، در گفتگوهای خود که در کاخ الیمامه در ریاض برگزار شد، به آفق‌های همکاری دوجانبه میان دو کشور برادر و راهکارهای تقویت آن در تمامی زمینه‌ها پرداخته شد و دو طرف درباره مسائل و قضایای مورد اهتمام دو کشور در سطح‌ منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای حمایت و تقویت امنیت و ثبات در منطقه و جهان به توافق رسیدند.

دو طرف ضمن تاکید بر نتایج دیدار میان خادم الحرمین الشریفین و نخست وزیر عراق که از طریق تماس تصویری در تاریخ 26 مارس 2021 انجام شد، بر اهمیت موضوعات مطرح شده آن دیدار، به ویژه در رابطه با تقویت روابط میان دو کشور و تقویت فعالیت‌های شورای هماهنگی ریاض- بغداد، تاکید کردند.

دو طرف همچنین ضمن ابراز خرسندی از سطح همکاری و هماهنگی میان دو کشور برادر، بر عزم آنها برای ادامه و تعمیق ابعاد همکاری و هماهنگی میان دو کشور در خدمت به منافع مشترک در زمینه‌های مختلف از جمله سیاسی، امنیتی، نظامی، تجاری، سرمایه‌گذاری، فرهنگی و گردشگری تاکید کردند.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق

دو کشور در این بیانیه همچنین بر دستاوردهای شورای هماهنگی عراقی سعودی و توافق‌ها و یادداشت‌های حاصله در چارچوب آن و اهمیت تشویق وزارت‌خانه‌ها و طرف‌های ذیربط دو طرف برای پیگیری و فعال‌سازی جنبه‌های همکاری‌های دوجانبه، تاکید کردند.

دو طرف همچنین بر ضرورت فراهم کردن زمینه‌های سرمایه‌گذاری ایده‌آل و تسهیل امکانات و فرصت‌های موجود جهت تقویت هم‌افزایی میان دو کشور و همبستگی آنها در مقابله با چالش‌های مشترک در ادامه دستاوردها و نتایج مثبت حاصله در دیدارهای متبادل قبلی میان مسئولان دو کشور، تاکید کردند.

فعال‌سازی توافق‌نامه‌های ریاض و بغداد

مقام‌های دو کشور در سطح روابط دوجانبه نیز دو طرف بر ادامه همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف، فعال‌سازی توافق‌نامه‌ها و یادداشت تفاهم‌های حاصله میان دو کشور و تشویق وزارت‌خانه‌ها و طرف‌های ذیربط دو کشور برای مبذول کردن تلاش‌های هر چه بیشتر جهت تضمین تسریع در روند نهایی کردن آن توافق‌ها و اجرایی شدن آنها، اصرار ورزیدند.

دو طرف همچنین بر ادامه همکاری و هماهنگی‌های مشترک از طریق تبادل دانش و تجربیات فیمابین و مراکز امنیتی ویژه در دو کشور در مقابله با خطر افراط‌گرایی و تروریسم به عنوان تهدیدهایی علیه کشورهای منطقه و جهان تشدید کرده و برای ادامه تلاش‌های عراق با همکاری ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با بازماندگان گروه تروریستی داعش به توافق رسیده و بر اهمیت همکاری مشترک در تامین امنیت مرزهای دو کشور، تاکید کردند.

دو طرف سعودی و عراقی درباره موضوعات ذیل نیز به توافق رسیدند:

تاسیس صندوق سعودی عراقی مشترک با سرمایه‌ای به ارزش 3 میلیارد دلار با مشارکت پادشاهی عربی سعودی در تقویت سرمایه‌گذاری در زمینه‌های اقتصادی در عراق به سود اقتصادهای سعودی و عراق و با مشارکت بخش‌های خصوصی دو کشور.

همکاری در زمینه‌های انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر و فعال‌سازی و تسریع طرح عمل مشترک تحت پوشش شورای هماهنگی سعودی عراقی و ضرورت ادامه همکاری و هماهنگی در مواضع دو طرف در زمینه نفت و در چارچوب فعالیت سازمان اوپک و توافق اوپک پلاس و با پایبندی کامل به ضرورت‌های توافق، مکانیسم جایگزینی و همه تصمیم‌های مورد توافق در راستای برقراری ثبات در بازارهای جهانی نفت.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق

اجرای پروژه ارتباط شبکه‌های برق دو کشور نظر به اهمیت آن برای دو طرف.

تقویت هماهنگی‌ها در زمینه حمایت و تایید متبادل در چارچوب دیپلماسی چندجانبه.

تقویت فرصت‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های سعودی و دعوت از آنها برای گسترش فعالیت‌ها در زمینه‌های مختلف و در راستای تلاش‌های بازسازی در عراق.

جمهوری عراق همچنین مشارکت پادشاهی عربی سعودی در نشست کویت برای بازسازی عراق که طی روزهای 12 الی 14 فوریه 2018 برگزار شده و تعهدات و مشارکت‌های آن در این نشست که طی آن درباره هماهنگی بین دو طرف برای توافق درباره راهکارها و جنبه‌های حمایت مشارالیه، توافق شده بود را با ارزش خواند.

عراق همچنین طرح‌های ابتکار ارائه شده از سوی سعودی برای عراق در زمینه مبارزه با پاندمی کرونا را با ارزش خواند.

جمهوری عراق همچنین برنامه شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی‌عهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی تحت عنوان «سعودی سبز» و برنامه «خاورمیانه سبز» که به زودی آغاز شده و نشان از رویکرد پادشاهی سعودی و منطقه در جهت محافظت از کره زمین و طبیعت در راستای تحقق اهداف جهانی دارند را تحسین کرده و بر همکاری با پادشاهی سعودی برای محقق شدن اهداف این برنامه‌ها تاکید کرد.

دو کشور همچنین توافقنامه‌های دوجانبه‌ای شامل (موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، موافقت‌نامه همکاری در زمینه برنامه‌ریزی توسعه‌ای برای تنوع‌بخشی به اقتصاد و توسعه بخش خصوصی و موافقت‌نامه تامین مالی صادرات سعودی) را امضا کردند.

دو یادداشت تفاهم و همکاری شامل ( یادداشت تفاهم میان شبکه اطلاع‌رسانی عراق و سازمان رادیو و تلویزیون سعودی، یادداشت تفاهم میان موسسه فرهنگی ملک عبدالعزیز در پادشاهی سعودی و سازمان کتاب و اسناد ملی در جمهوری عراق) نیز به امضا رسید.

در سطح مسائل منطقه‌ای دو طرف توافق کردند که همکاری‌ها، هماهنگی‌ها و تبادل دیدگاهها در ارتباط با مسائل و قضایای مورد اهتمام دو کشور در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که منجر به حمایت و تقویت امنیت و ثبات در منطقه و ضرورت دور نگهداشتن آن از تنش‌ها و علل آنها و تلاش مشترک برای برقراری پایه‌های امنیت و ثبات پایدار شود، را گسترش دهند.

دو طرف همچنین بر امنیت، ایمنی و ثبات منطقه و تشویق همه کشورهای همسایه به پایبندی به اصول حسن همجواری، منافع مشترک و عدم دخالت در امور داخلی کشورها تاکید کردند.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی  هنگام استقبال از مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق

در همین راستا مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق بر حمایت از ابتکار پادشاهی عربی سعودی برای پایان دادن به بحران در یمن، تاکید کرد.

نخست وزیر عراق همچنین تشکر و قدردانی خود از خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی و شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولی‌عهد، نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی و دولت پادشاهی سعودی بابت حسن استقبال و پذیرایی از او و هیأت همراهش را ابراز داشت.

شایان ذکر است مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، چهارشنبه 31 مارس 2021، در چارچوب سفری رسمی وارد ریاض، پایتخت سعودی، شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید