بانک جهانی 25 میلیون دلار به کودکان افغان کمک می‌کند

سرمایه گذاری روی آموزش دختران افغان یکی از برنامه بانک جهانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بانک جهانی پنج‌شنبه 1 آوریل 2021 با انتشار بیانیه‌ای از تصویب 25 میلیون دلار کمک مالی اضافی به منظور افزایش دسترسی کودکان افغان به خصوص دختران به آموزش ابتدایی و ثانویی خبر داد.

در این بیانیه آمده این کمک بلاعوض جدید که از طریق برنامه همکاری جهانی برای آموزش پرداخت می‌شود که با استفاده از آن، صد باب مکتب جدید ساخته خواهد شد. همچنین این کمک در راستای ارتقای سطح آموزش، بهبود دسترسی کودکان به خصوص دختران به تعلیم و تربیت، حمایت از برنامه‌های آموزشی برای معلمین و ارتقای کیفیت برنامه‌های تعلیمی در سطح محلی به مصرف خواهد رسید.

هینری کرالی، رئیس دفتر بانک جهانی برای افغانستان، گفته است: «افغانستان پیشرفت‌های زیادی در قسمت بهبود سطح آموزش در دو دهه گذشته داشته است. با این حال 3.5 میلیون طفل در این کشور هنوزهم از رفتن به مکتب محروم اند و نیمی از مکاتب در سطح افغانستان هنوزهم فاقد زیر ساخت‌های مناسب آموزشی می‌باشند. این کمک مالی بلاعوض به دولت افغانستان کمک خواهد کرد تا یک محیط بهتر آموزشی را ایجاد کند و اطفال بیشتری را در سراسر این کشور شامل مکاتب نماید».

آلیس البرایت، رییس اجرایی برنامه همکاری جهانی برای آموزش، گفت: «سرمایه‌گذاری روی آموزش دختران یکی از مطلوب‌ترین بخش‌هایی است که یک کشور می‌تواند انجام دهد. زمینه سازی برنامه‌های آموزشی برای دختران سبب رشد اقتصادی، مهار مرگ و میر نوزادان و بهبود تغذیه کودکان می‌شود. برنامه همکاری جهانی برای آموزش متعهد است تا برای میلیون‌ها دختر و پسر در آسیب‌پذیرترین مناطق زمینه رفتن به مکاتب را فراهم سازد و در این راستا به کمک‌های خود ادامه بدهد».

با وجود اینکه دولت افغانستان طی دو دهه گذشته در بخش افزایش دسترسی به آموزش تلاش‌های زیاد کرده است، اما هنوز بیشتر کودکان افغان از رفتن به مکتب و دسترسی به آموزش محروم هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید