ادامه تنش‌ها در ایران درباره محتوای محرمانه توافق 25 ساله با چین

احمدی نژاد: مضمون توافق 25 ساله ایران و چین برخلاف منافع مردم ما است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقامات ایران برخی مفاد قرارداد 25 ساله ایران و چین که از سوی مردم مورد اعتراض قرار گرفت را انکار کرده و مدعی شدند که تفاهم با چین از جنس «سند و نقشه راه» است نه قرارداد. «عدد و رقم» در آن نیست و هیچ چیز «کمی‌سازی» نشده؛ هیچ «طرف سومی» ندارد؛ هیچ «انحصاری» به کسی داده نشده و مدیریت و اداره هیچ «جایی یا منطقه‌ای» به کسی داده نشده است و چیزی از جمله نفت «پیش‌فروش» نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «راه دانا» رضا زبیب، مدیرکل شرق آسیای وزارت خارجه ایران، پنج‌شنبه 1 آوریل 2021 درباره توافق 25 ساله ایران وچین ادعا کرد: «دادن پایگاه نظامی به چین یا هر کشور دیگری در ایران یک جوک است. پروتکل‌های قدرت نظامی ایران و قانون اساسی کشور اجازه فکر کردن به این موضوع را هم به ما نمی‌دهد».

او از پایان یافتن وظیفه وزارت خارجه ایران برای رسیدن به این تفاهم خبر داد و گفت که از این به بعد «نقش سازمان‌های مربوطه» مهم است که این سند را تبدیل به «قراردادهای اجرایی راهگشا» کنند.

زبیب بدون اشاره به گسترش اعتراضات مردمی در فضای مجازی و تجمعات خیابانی در مخالفت با قرارداد ایران و چین، تاکید کرد که «کار کردن با چین به خودمان ربط دارد».

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز ادعا کرد: «تفاهم با چین از جنس سند و نقشه راه است نه قرارداد، عدد و رقم در آن نیست و هیچ چیز کمی‌سازی نشده؛ هیچ طرف سومی ندارد؛ هیچ انحصاری به کسی داده نشده و مدیریت و اداره هیچ جایی یا منطقه‌ای به کسی داده نشده است و چیزی از جمله نفت پیش‌فروش نشده است».

او قرارداد ایران و چین را «سند تفاهم راهبردی» نامید و گفت که این قرارداد مربوط به سال 1394 و همزمان با «برجام» بود که امروز «عملیاتی» شد. خطیب‌زاده در ادامه مدعی شد که این قرارداد «وابستگی» در پی ندارد و فقط نوعی «تعامل و رابطه» است.

برخی اظهارنظرها، حساسیت‌ نسبت به این قرارداد را افزایش داد. محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق ایران، سال گذشته از انعقاد «قرارداد جدید 25 ساله» با یک کشور خارجی خبر داد و تاکید کرد که انعقاد این قرارداد بدون اطلاع‌رسانی به مردم انجام شده است.

احمدی‌نژاد: مضمون قرارداد چین و ایران برخلاف منافع مردم است

سایت «راه دانا» 29 ژوئن 2020 هم گزارش کرده بود که بر اساس قرارداد ایران و چین، قرار است این کشور در صنایع نفت و گاز ایران به میزان 280 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بکند.

علی‌رغم امضای این قرارداد در 27 مارس 2020، اطلاع‌رسانی دقیقی درباره حجم همکاری‌های اقتصادی دو کشور و شروط چین برای سرمایه‌گذاری کلان در صنایع فرسوده نفت و گاز ایران در رسانه‌ها اعلام نشده است. این عدم شفاف‌سازی و اخباری درباره دادن امتیازات کلان به چین باعث واکنش‌های گسترده به این قرارداد شد که ابتدا از فضای مجازی آغاز شد و در چند روز گذشته، تجمعات اعتراضی در چند شهر ایران نیز به پا شد.

همچنین در واکنش به امضای این قرارداد، بیش از 230 نفر از فعالان سیاسی مدنی داخل و خارج ایران در نامه‌ای اعتراضی به رئیس‌جمهوری چین، امضای این سند را فاقد اعتبار و غیرانسانی خوانده بودند.

«تضمین خرید نفت ایران از سوی چین در قبال حضور این کشور در ایران، توسعه بنادر و جزایر، همکاری در ساخت پیام‌رسان‌های اجتماعی و تامین تجهیزات نظامی و پیشبرد صنایع نظامی» از جمله مفادی است که به این قرارداد نسبت داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید