سریال گاندو؛ پرده جدیدی از دعواهای جناحی در ایران

سریال گاندو با واکنش تند برخی از مقامات ایرانی مواجه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با دروغ خواندن سریال گاندو، تلویزیون رسمی ایران را به دامن زدن به دروغ در کشور متهم کرد.

وزیر خارجه ایران شامگاه چهارشنبه 11فروردین در «کلاب هاوس» و در پاسخ به واکنش‌ها نسبت به توافق 25 ساله با چین گفت: «برخی حرکت‌ها درباره این قرارداد در جامعه باعث ایجاد بی‌اعتمادی شده است همان طور که امروز از طریق سریال گاندو این موضوع به مخاطبان القاء‌ می‌شود. این سریال پیش از اینکه به من ضرر بزند به سیاست خارجی کشور ضربه وارد کرده و بستر بی‌اعتمادی را ایجاد کرده است.»

ظریف با بی‌نتیجه بودن شکایت علیه تلویزیون ایران در رابطه با سریال گاندو ابراز داشت: «تلویزیون رسمی کشور با بخش سریال گاندو به بی‌اعتمادی دامن زده است.»

بخش دوم سریال امنیتی «گاندو» در تعطیلات نوروز از تلویزیون ایران در حال پخش است و به مانند بخش اول انتقادات بسیاری به ویژه از سوی مقامات دولت حسن روحانی را برانگیخته است.

پخش این سریال از این جهت مورد توجه بسیار قرار گرفته که ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است و همچنین تلاش‌های بسیاری برای آغاز مجدد مذاکرات با دولت جو بایدن در حال انجام است.

در این سریال بیشتر به برجام و تیم مذاکره‌کننده حمله شده است. در قسمت پنجم این سریال یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای «صابونچی» نامیده شده که به اسامی دو عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای یعنی «عراقچی» و «روانچی» شباهت دارد.

همچنین در قسمت ششم این سریال به برجام انتقاد شد: «از اینکه با اجرای برجام ادعا کردند کشور از بحران خارج می‌شود، قیمت دلاربه یک سوم می‌رسد و رونق اقتصادی در کشور شکل می‌گیرد و دروازه‌های جهان به روی ایران باز خواهد شد.»

واکنش‌های متضاد مقامات ایرانی

این سریال واکنش‌های متضادی میان مقامات ایرانی برانگیخت. در حالی که محمدجواد ظریف با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرام خود با عنوان «منو بشناس که من ایرانم» به این سریال واکنش نشان داد، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی توییتری با هشتگ «گاندو» نوشت: «متخصص فیلم و سینما نیستم، اما وقتی فریادهای توام با تمسخر و توهین مقامات دولتی درباره دو فصل یک سریال تلویزیونی را می‌بینم، حس می‌کنم عصبانیت‌شان ناشی از ضعف سریال نیست؛ بلکه نگران ساخت فصل سوم‌اند در زمانی که ایشان قدرت فشار برای سانسور ندارند.»

علی جنتی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد ایران با اشاره به کاستی‌ها و ناکامی‌های دستگاه‌های امنیتی در کشور در حساب توییتری خود نوشت: «پیشنهاد می‌کنم صدا و سیما گاندو 3 را به افشای شیوه‌های نفوذ جاسوسان اسرائیلی در نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و نظامی کشور اختصاص دهد که مرکز مهم هسته‌ای نطنز را منفجر کردند، هزاران سند بکلی سری را سرقت کردند و در روز روشن شهید محسن فخری‌زاده را به شهادت رساندند و کمترین ردپایی از خود بجای نگذاشتند.»

عباس صالحی وزیر ارشاد دولت روحانی هم در واکنش به ادعاهای سریال گاندو 2 نیز توییت کرد: «کارنامه کشور در رسانه رسمی در قالب خبر، گزارش، مصاحبه، فیلم مستند، سریال‌های سریالی چنین است: مسوولان چپاولگر اموال عمومی و جاسوس خارجی هستند. آیا با این سطح از تبلیغات منفی در تدارک مشارکت حداکثری هستند؟»

اما محمد‌حسین رنجبران مدیرکل روابط‌ عمومی صدا و سیما در واکنش به توییت وزیر ارشاد در توییتر نوشت: «آیا سریال ارزشی مانند گاندو 2 که 99 درصد آن نمایش اقتدار و تامین امنیت کشور است و یک درصد آن هم تلنگری برای موضوع واقعی نفوذ ایجاد بدبینی به نظام می‌کند یا سریالی که هم اکنون با مجوز وزارتخانه شما تولید شده و در حال پخش است؟»

پیشتر وزارت خارجه دولت روحانی در هنگام پخش بخش اول سریال گاندو در نامه‌ای به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران از تخریب وزیر خارجه گلایه کرده بود. عباس موسوی سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران در 29 ژوئیه 2019 اظهار داشته بود: «به این علت که صداوسیما تحت نظر رهبرانقلاب است لازم بود گلایه هم به ایشان منتقل شود.»

تولید و پخش قسمت دوم سریال گاندو نشان می‌دهد که رهبر جمهوری اسلامی ایران و تلویزیون زیر نظر او با خط این سریال کاملا موافق است و آن را در شرایط کنونی کشور مناسب می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size