آمریکا: با چین درباره پرونده اتمی ایران هماهنگ هستیم

پکن به دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای علاقه‌ای ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از همکاری چین با آنچه که «تلاش‌ها برای مهار برنامه هسته‌ای ایران» خوانده شد خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه 31 مارس 2021 در یک کنفرانس خبری گفت: «همانطور که می‌دانید روابط ما با چین براساس رقابت دوجانبه تعریف می‌‌شود اما در برخی زمینه‌های بسیار محدود میان ما هماهنگی تاکتیکی وجود دارد. ایران یکی از این موارد است. چین با تلاش‌ها برای مهار برنامه هسته‌ای ایران همکاری کرده است.»

پرایس افزود: «پکن علاقه‌ای به دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ندارد. چین از تاثیر عمیقا بی‌ثبات‌کننده‌ برنامه اتمی ایران بر منطقه‌ای که چین به آن متکی بوده آگاهی دارد.»

او در رابطه با مذاکرات و رابطه آن با لغو تحریم‌ها علیه تهران گفت: «تحریم‌های کنونی ما علیه تهران تا هنگام آغاز مذاکرات پا برجا خواهد ماند. سیاست ما درباره تحریم‌ها در شرایط کنونی تغییر نکرده است.»

نیروگاه بوشهر

وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر شنبه هفتم فروردین ماه سند جامع همکاری های 25 ساله بین دو کشور را در تهران امضا کردند. امضای این سند باعث واکنش‌های منفی فراوانی در ایران شد. بسیاری سند مذکور را به‌دلیل پنهانی‌بودن و نقش مستقیم علی خامنه‌ای رهبر ایران در تهیه و تنظیم آن به «عهدنامه ترکمنچای» در دوران سلطنت سلسله قاجار مشابه دانستند.

مقامات ایرانی دلیل عدم‌انتشار مفاد این توافق را مخالفت طرف چینی اعلام کرده‌اند. از سویی دیگر برخی شهرهای ایران شاهد اعتراضات مردمی نسبت به امضای این توافق بوده است. معترضان با شعار «ایران فروشی نیست» و «مرگ بر چین» به این سند واکنش نشان دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید