نتایج نشست «قلب آسیا – روند استانبول»؛ جنگ جاری در افغانستان نامشروع است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نشست دو روزه وزیران خارجه کشورهای عضو «قلب آسیا – روند استانبول»، که در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شده بود، روز سه‌شنبه 30 مارس 2021، با انتشار اعلامیه‌ای پایان یافت.

وزارت امور خارجه افغانستان، چهارشنبه 31 مارس، با انتشار اعلامیه‌ای از سوی اشتراک‌کنندگان این نشست قتل‌های هدفمند، حمله بر افراد ملکی، فعالان مدنی، مدافعان حقوق‌بشر، روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ها توسط طالبان و گروه‌های «تروریستی» در این کشور را محکوم کرد.

در این اعلامیه ذکر شده، اشتراک‌کنندگان این نشست با نامشروع خواندن جنگ جاری در افغانستان ادامه این روند را غیر قابل قبول دانسته، کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس را از پیش زمینه‌های مهم و اساسی برای رسیدن به صلح و ثبات پایدار در افغانستان خواندند.

براساس این اعلامیه: «آنان از ادامه روابط و همکاری‌ها میان طالبان و گروه‌های تروریستی بین‌المللی منجمله القاعده و استفاده از خاک افغانستان به عنوان پناه‌گاه‌های امن از سوی گروهٰهای تروریستی منطقه‌یی و بین‌المللی نیز ابراز نگرانی کردند».

در اعلامیه تذکر یافته: «اشتراک‌کنندگان با مهم خواندن مبارزه مشترک و جمعی با تروریزم و افراط‌گرایی، از فداکاری‌ها و دستاوردهای نیروهای امنیتی افغانستان در مبارزه با تروریزم بین‌المللی قدردانی کرده و بر اهمیت حمایت و پشتیبانی از دولت افغانستان در بلند بردن توانمندی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در امر مبارزه با تروریزم بین‌المللی و تأمین امنیت مردم، تأکید نمودند».

اشتراک‌کنندگان این نشست، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر و تجارت غیرقانونی آن را تهدید عمده برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و امنیتی و ثبات منطقه خوانده، خواهان مقابله مشترک با این پدیده در مطابقت به کنوانسیون‌های بین‌المللی شدند.

در این اعلامیه با اشاره به اهمیت افغانستان به عنوان چهار راه اقتصادی و اتصال منطقه‌ای، افزایش همکاری‌های اقتصادی، برای دستیابی به صلح، ثبات و رفاه در افغانستان و منطقه قلب آسیا مهم خوانده شده است. در اعلامیه همچنان بر اهمیت پشتیبانی از افغانستان برای رسیدن به صلح، ثبات و رفاه اقتصادی بر اساس تعهدات جامعه جهانی در کنفرانس ژنیو 2020، تأکید شده است.

وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای عضو و حامی «قلب آسیا – روند استانبول»، با تأکید بر نقش محوری سازمان ملل متحد برای ایجاد صلح و ثبات، از حضور فعال و مؤثر این سازمان در گفت‌وگوهای صلح افغانستان استقبال کردند. همچنان از اعلامیۀ سازمان همکاری اسلامی که در آن بر پایان دادن خشونت‌ها، قتل و کشتار مردم و تأمین آتش‌بس در افغانستان تأکید شده است، استقبال شد.

شایان ذکر است در نهمین نشست وزیران خارجه کشورهای عضو «قلب آسیا – روند استانبول»، در مورد صلح افغانستان و اجماع منطقه‌یی بحث شد و قرار است دهمین دور این نشست در سال 2022، در شهر کابل، برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید