عباس عبدی: هدف اینترنت ملی سانسور است نه استقلال از خارج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی با انتقاد از سخنان اخیر علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در رابطه با «ول بودن فضای مجازی»، تلاش برای ایجاد اینترنت ملی را اقدامی برای سانسور توصیف کرد.

عباس عبدی، روز چهارشنبه 11 فروردین، در گفت‌وگو با خبرگزاری «خبرآنلاین»، با تفکیک میان مطبوعات و فضای مجازی، رها بودن این فضا در داخل کشور را نادرست دانست و گفت: «فضای مجازی با مطبوعات دو فرق اساسی دارد یکی اینکه همه جهانیان در این فضای مشترک هستند و حضور دارند و هیچ مرز و محدودیتی ندارند.

دوم اینکه فعالان فضای مجازی که در خارج هستند، رها هستند و کسی نمی‌تواند به آن‌ها بگوید چی بنویسید و چی ننویسید. ولی آن‌هایی که در داخل هستند طبیعی است که در چهارچوب قانون می‌نویسند و رها‌بودن برای آنان مصداق ندارد.»

خامنه‌ای در سخنان نوروزی خود با توصیف «ول بودن فضای مجازی» خواستار کنترل بیشتر مقامات و نهادهای مسئول در این زمینه شده بود.

عبدی به بیان راه حل مدعیان مسئله ول‌بودن فضای مجازی اشاره کرد و گفت: « [طبق نظر آنها] باید ارتباط اینترنتی با خارج قطع شود که این یک تجربه صددرصد شکست خورده است زیرا این سیاست در مورد ماهواره موفق نبود حال چگونه می‌تواند درباره اینترنت موفق شود؟ اینترنتی که زیرساخت ضروری زندگی بشر شده است.»

او همچنین طرح «استقلال» کشور از اینترنت جهانی را بهانه دانست و اظهار داشت: «می‌گویند اینترنت ملی درست کنیم. اگر هدف اینترنت ملی این هست که در برابر اینترنت جهانی و قطع آن استقلال داشته باشیم شاید قابل فهم باشد، اما واقعیت این است که درایران کسی به استقلال کاری ندارد. این همه سال ما وابسته به نفت بودیم و استقلالمان از بین رفته بود یک نفر برایش اقدامی نکرده حالا که رسیده‌اند به اینترنت، می‌خواهند اینترنت ملی راه اندازی کنند که مبادا خارجی‌ها قطعش کنند؟»

او هدف اصلی از ایجاد «اینترنت ملی» را سانسور دانست و بیان کرد: «معلوم است دنبال استقلال از جهان خارج نیستند بلکه دنبال سانسور هستند که البته این هدف را نیز محقق نمی‌کند، زیرا شیوه‌های جدیدی برای خنثی‌کردن این محدودیت خواهد آمد و در نتیجه فقط فرصت‌ها جهت بهبود شرایط اجتماعی ‌اقتصادی و سیاسی از دست خواهد رفت.»

این کارشناس مسائل سیاسی، گسترش «فیلترینگ» و شکل‌گیری «ارتش سایبری» را از آفات سیاست‌های کنونی جمهوری اسلامی در فضای مجازی برشمرد و افزود: «یکی از کارهایی که الان می‌کنند فیلترینگ است. فیلتر توییتر، تلگرام و... در حالی که همه دارند از این امکانات استفاده می‌کنند و حتی خود مسئولین هم در آنجا حضور دارند. اوایل که تلگرام فیلتر شد دستور دادند همه بخش‌های عمومی و دولتی از تلگرام بیایند بیرون‌. چند ماهی که گذشت فهمیدند چه اشتباهی کردند و بدون هیچ سروصدایی برگشتند . کار دیگری که انجام دادند، تاسیس لشگر مجازی بود آدم‌های بدون نام و نشان این‌ور و آن‌ور کامنت بگذارند و فحش بدهند و لایک کنند.»

پیش از این و در راستای سخنان نوروزی رهبر ایران غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران نیز از ولنگاری در فضای مجازی کشور انتقاد کرده بود و آن را تقدیم دو دستی به دشمن برای اجرای انواع عملیات شناختی در شرایط جنگ اقتصادی دانست.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، نیز در اواخر بهمن 99، در واکنش به پروژه اینترنت ماهواره‌ای نیز از تشکیل کارگروهی برای «مواجهه با خدمات اینترنت ماهواره‌ای» خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید