شورای وزیران سعودی تدابیر بازدارنده در دفاع از امنیت انرژی و ثبات صادرات اتخاذ می‌کند

شورای وزیران سعودی تلاش حوثی‌ها برای هدف قرار دادن غیرنظامیان را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شورای وزیران سعودی، روز سه‌شنبه 30 مارس 2021، ضمن محکومیت مجدد تلاش‌های حوثی‌ها برای هدف قرار دادن غیرنظامیان، تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی تدابیر لازم را برای دفاع از امکانات و دستاوردهای ملی خود، اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، شورای وزیران این کشور در جلسه هفتگی خود که روز سه‌شنبه از طریق ویدیو کنفرانس و به ریاست خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز‌ آل سعود، پادشاه سعودی، رئیس شورای وزیران این کشور برگزار شد، تاکید کرد که تدابیر بازدارنده، برای دفاع از امنیت انرژی و ثبات صادرات آن اتخاذ خواهد کرد.

در این جلسه، ملک سلمان، پادشاه سعودی، شورای وزیران را از محتوای دیدارش با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، آگاه کرد که در آن بر روابط و ریشه‌های محکم و تاریخی میان دو کشور و برادری ملت‌های آنها، توافق برای توسعه افق‌های همکاری‌های دوجانبه و تقویت آن در زمینه‌های مختلف، افزایش هماهنگی‌ها در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای حمایت و تقویت امنیت و ثبات در منطقه و تلاش مشترک برای برقراری پایه‌های آن، تاکید شده است.
همچنین شورای وزیران سعودی از محتوای تماس تلفنی ولی‌عهد این کشور با محمد ولد الشیخ محمد احمد الغزوانی، رئیس جمهوری اسلامی موریتانی، و نتایج نشست او با وانگ یی، وزیر خارجه و مشاور دولت جمهوری خلق چین و بررسی افق‌های روابط و زمینه‌های همکاری مشترک و فرصت‌های توسعه آن در بخش‌های مختلف، اطلاع یافت.

شورای وزیران سعودی همچنین دو طرح ابتکاری ولی‌عهد این کشور تحت عنوان «سعودی سبز» و «خاورمیانه سبز» را تایید کرد که هر دو رویکرد سعودی و منطقه در جهت برنامه‌ریزی برای محافظت از کره زمین و طبیعت را شامل می‌شود.

محمدبن سلمان
محمدبن سلمان

این دو طرح ابتکاری ولی‌عهد سعودی با ارائه نقشه ‌راهی دارای اهدافی واضح و بلندپروازانه برای تحقق آرمان‌های جهانی و تقویت تلاش‌های زیست محیطی در نظر گرفته شده در چارچوب برنامه چشم‌انداز 2030 و در راستای نقش پیشگام ریاض در قبال مسائل مشترک بین‌المللی و در ادامه اقدامات انجام شده طی دوره ریاست این پادشاهی در سال گذشته بر کشورهای عضو گروه 20 اقتصاد برتر جهان، برای محافظت از کره زمین، است.

در همین راستا، ماجد القصبی، وزیر اطلاع‌رسانی سعودی، در بیانیه‌ای به خبرگزاری سعودی، توضیح داد که شورای وزیران سعودی از ابراز حمایت‌های کشورهای برادر در شورای همکاری خلیجی و منطقه خاورمیانه و اعلام آمادگی آنها برای همکاری با سعودی جهت تحقق این اهداف (طرح ابتکار خاورمیانه سبز) که برای منطقه و جهان مفید خواهد بود و شامل برنامه‌های بلندپروازانه‌ای در راستای کاهش گازهای گلخانه‌ای، ارتقای بهداشت عمومی، بهبود کیفیت زندگی و افزایش بازدهی تولید نفت، بالا بردن میانگین‌های استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر و تحقق توسعه پایدار است، قدردانی کرد.

شورای وزیران همچنین از گزارش‌هایی درباره روند حوادث و تحولات آن اطلاع یافته و مجددا بر موضع سعودی در محکومیت تلاش‌های مستمر شبه‌نظامیان حوثی تروریست مورد حمایت ایران که غیرنظامیان و مناطق مسکونی غیرنظامی را هدف قرار می‌دهد، تاکید کرد. از جمله این اقدامات خرابکارانه و بزدلانه آنها علیه ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در جازان است و این‌که این اقدامات خصمانه حوثی‌ها علیه تاسیسات حیاتی، نه تنها پادشاهی سعودی و تاسیسات اقتصادی آن را هدف قرار می‌دهد، بلکه عصب اقتصادی جهان و امنیت صادرات آن کشور و انتقال نفت جهان را هدف قرار داده و بر کشتیرانی دریایی تاثیر می‌گذارد.

القصبی همچنین گفت که شورای وزیران سعودی در این رابطه، تاکید کرد که پادشاهی سعودی تدابیر لازم و بازدارنده را برای محافظت از امکانات و دستاوردهای ملی‌ خود اتخاذ خواهد کرد.

او در ادامه گفت اتخاذ تدابیر لازم و بازدارنده سعودی در جهت حفظ امنیت انرژی، ثبات انتقال، صادرات نفت، تجارت جهانی و متوقف کردن اقدامات حوثی‌ها است که در ادامه قیمومیت ایران بر تصمیم‌های سیاسی و نظامی شبه‌نظامیان حوثی و در راستای پیاده کردن توطئه‌های ویرانگر تهران برای ایجاد هرج و مرج و تضعیف امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی صورت می‌گیرد و تاکیدی بر مخالفت حوثی‌های تروریست با تلاش‌های سیاسی مختلف برای پایان دادن به بحران یمن و از آن جمله پس از اعلام ابتکار سعودی برای صلح، است.

شورای وزیران سعودی ضمن تجدید حمایت از تلاش‌ها برای تضمین جریان کشتیرانی، تجارت دریایی و ادامه زنجیر‌ه‌های انتقال کالای جهان در کانال سوئز، انجام موفقیت‌آمیز عملیات شناورسازی کشتی به گل نشسته و ازسرگیری جریان طبیعی کشتیرانی بین‌المللی در اینآبراه را به جمهوری عربی مصر تبریک گفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید