ادامه بستن حساب‌های شبکه‌های دولتی ایران؛ یوتیوب «پرس تی وی»مسدود شد

بستن صدها حساب مرتبط با ایران و روسیه به دلیل کمپین‌های «اطلاعات نادرست»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گوگل برای هفتمین بار «پرس تی وی»، شبکه انگلیسی ‌زبان تلویزیون ایران را هدف قرار داده و دسترسی این شبکه به حساب رسمی یوتیوب خود را بدون هیچ‌گونه اطلاع قبلی مسدود کرده است.

گوگل اواخر روز سه‌شنبه 10 فروردین، با ادعای «نقض دستور العمل‌های این پلتفرم»، حساب «پرس تی وی» در یوتیوب را مسدود کرد.

گوگل در پیامی به «پرس‌ تی‌وی» گفت:‌ «محتوای شما را بررسی کردیم و متوجه نقض شدید یا مکرر دستورالعمل‌های پلتفرم خود شدیم. به همین دلیل کانال شما را از یوتیوب حذف کردیم.»

دستورالعمل‌های پلتفرم، همانطور که یوتیوب می‌گوید‌، به منظور محافظت از پلتفرم‌های اشتراک ویدیو و تعیین موارد مجاز و غیر مجاز در یوتیوب طراحی شده‌اند. این دستورالعمل‌ها در مورد انواع محتوا از جمله ویدئوها، نظرات، پیوندها و تصاویر کوچک Thumbnails اعمال می‌شوند.

پیشتر گوگل دسترسی «پرس تی‌وی» به حساب رسمی یوتیوب خود را در سپتامبر گذشته بدون اطلاع قبلی با استناد به «نقض قوانین صادرات»، مسدود کرده بود.

حذف «پرس تی وی» از فیس‌بوک

گفتنی است که رسانه اجتماعی فیس‌بوک در روز جمعه 6 اسفند نیز صفحه انگلیسی «پرس تی‌وی» را مسدود کرده بود. فیس‌بوک اعلام کرد که این «شبکه خبری انگلیسی زبان» از معیارهای این رسانه اجتماعی پیروی نکرده است.

فیس‌بوک در بیانیه‌ای تاکید کرده بود: «ما پیشتر این تصمیم را بازبینی کردیم و قابل بازگشت نیست.»

فیس بوک
فیس بوک

پیش از این نیز فیس‌بوک چندین بار اقدام به بستن موقت صفحه «پرس تی‌وی» کرده بود که آخرین بار در اواسط ماه ژانویه (اواخر دی ماه99) بوده است.

در سال 2018، فیس‌بوک صدها حساب مرتبط با ایران و روسیه را به دلیل مبارزه با کمپین‌های «اطلاعات نادرست» مسدود کرده بود.

قابل یادآوری است که «پرس تی‌وی» سابقه پخش اعترافات تلویزیونی برخی زندانیان سیاسی و عقیدتی را دارد.

نهاد ناظر بر رسانه های بریتانیا «آفکام» در سال 2012 به لغو پروانه فعالیت و قطع فرکانس پخش شبکه «پرس تی‌وی» از ماهواره «اسکای» رای داده بود.

حساب تعلیق شده خامنه‌ای در توییتر

در اقدامی مشابه توییتر، جمعه 22 ژانویه، حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر ایران را به حالت تعلیق درآورده بود. این اقدام در پی نشر تصویری در حساب خامنه‌ای از یک بازیکن گلف بود که به دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهوری پیشین آمریکا شباهت داشت و ظاهراً هدف حمله پهپادی قرار گرفته بود.

خامنه‌ای در توئیت خود نوشته بود، «انتقام حتمی است» که در اشاره به انتقام کشته‌ شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس توسط پهپاد آمریکایی بوده است.

توییتر پیش از این توئیت خامنه‌ای را نیز حذف کرد که در آن نوشته بود واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا غیرقابل اعتماد هستند و ممکن است هدف از آنها آلوده کردن دیگر کشورها باشد.

شایان ذکر است که توییتر رسماً در ایران فیلتر شده، اگرچه بسیاری از مسئولان ایرانی از جمله حسن روحانی رئیس‌ جمهوری و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، دارای حساب‌های کاربری در توئیتر هستند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید