تصویری؛ سد «شاه و عروس» افغانستان به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان، روز چهارشنبه 31 مارس، با انتشار اعلامیه‌ای نوشت که بند(سد) «شاه و عروس»، در کابل این کشور در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.

در این اعلامیه آمده است، این بند ظرفیت ذخیره‌سازی 9 میلیون مترمکعب آب و تولید 1.2 میگاوات برق را خواهد داشت.

در این اعلامیه ذکر شده: «توسط این بند 2700 هکتار زمین زراعتی آبیاری می‌گردد، که از ذخیره مجموعی آن چهار میلیون مترمکعب آب غرض تأمین آب آشامیدنی و معیشتی شهروندان کابل و متباقی پنج میلیون مترمکعب برای آبیاری زمین‌های زراعتی و تولید برق استفاده می‌گردد و سالانه 32 میلیون متر مکعب آب تنظیم خواهند کرد».

سد شاه عروس افغانستان
سد شاه عروس افغانستان

براساس این اعلامیه، هزینه ساخت این بند نزدیک به 52 میلیون دالر آمریکایی است که از بودجه ملی دولت افغانستان پرداخت می‌شود.

بند«شاه و عروس»، در ولسوالی «شکردره» کابل افغانستان واقع است و یکی از پروژه‌های مهم این کشور به شمار می‌رود.

این در حالیست که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه 24 مارس 2021، بند(سد) کمال‌خان در ولایت نیمروز در غرب این کشور را رسماً افتتاح کرد و گفت آب این کشور رایگان نیست و در قبال نفت داده می‌شود.

سد شاه عروس افغانستان

به گزارش «تلویزیون ملی افغانستان»، غنی تاکید کرد: «آب کشور را مفت به کسی نمی‌دهیم. این آب محصول ولایت نیمروز است و آن‌را با افتخار به ایران می‌فروشیم. اقتصاد دو کشور، متمم یکدیگر است، نه مخالف یکدیگر. با کشور ایران در مذاکره هستیم که نیمروز کندوی افغانستان نه بلکه کندوی ایران هم باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید