تاکید سخنگوی کاخ سفید بر احتمال«زمان‌بر» بودن روند دیپلماسی با ایران

آمریکا بر ضرورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در یک کنفرانس مطبوعاتی‌ عصر سه‌شنبه 30 مارس، بر احتمال «زمان‌بر» بودن روند دیپلماسی برای مشخص شدن مسیر ایران و ایالات متحده در مساله هسته‌ای تاکید کرد.

تعهد به ادامه روند دیپلماتیک

جن ساکی، در پاسخ به این سوال که با توجه به این که ایران هرگونه تغییر و پیشنهاد در رابطه با کند کردن دور تحریم‌ها که هنوز شما روی میز نگذاشته بودید را رد کرده‌است، آیا با این وجود پیشنهاد لغو برخی تحریم‌ها فایده‌ای خواهد داشت یا خیر، اظهار داشت: «ما به پیگیری روندی دیپلماتیک برای مشخص کردن مسیری رو به جلو متعهد هستیم. این امر گاهی زمان می‌برد و ما مطمئنا در مورد مسائل مربوط به مذاکره با ایران درگذشته متوجه آن شدیم.»

سخنگوی کاخ سفید در جواب این سوال که اگر پیشنهادی غیرقابل شروع باشد، آیا قرار دادن چنین پیشنهادی روی میز فایده‌ای دارد، گفت: «ما برای مشارکت در یک دیپلماسی هدفمند در راستای دست یافتن به بازگشتی متقابل به پایبندی به تعهدات برجامی آماده‌ایم و آن پیشنهاد برای بحث و تعامل روی میز است.»

اظهارات سخنگوی کاخ سفید در حالی مطرح می‌‌شود که وبسایت آمریکایی «پولیتیکو» در گزارشی به نقل از منابع مطلع نوشت که ایالات متحده پیشنهاد جدیدی را برای آغاز مذاکرات با ایران ارائه داده است، هرچند مقامات ارشد ایرانی از جمله نمایندگی ایران در سازمان ملل، صحت این گزارش را رد کردند.

«پولیتیکو» روز دوشنبه 29 مارس، به نقل از دو منبع آگاه در واشینگتن، نوشته بود که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای شکستن بن‌بست مذاکرات هسته‌ای، پیشنهاد جدیدی به منظور آغاز گفت وگو با ایران ارائه می کنند. این پیشنهاد که شامل کاهش‌ برخی تحریم‌ها برای ایران است، همزمان با آغاز انتخابات ایران ارائه می‌شود.

در نخستین واکنش، یک مقام ارشد ایرانی شامگاه دوشنبه به گزارش «پرس تی وی» شبکه انگلیسی‌زبان دولتی ایران، گفت که شرط توقف غنی‌سازی 20 درصدی لغو کلیه تحریم‌ها است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه 30 مارس، اعلام کرد «برای بازگشت آمریکا به برجام به هیچ طرحی جز تصمیم سیاسی واشینگتن برای اجرای تعهدات نیاز نیست».

ایالات متحده و ایران طی چند هفته گذشته با استفاده از واسطه‌ها در اروپا ایده‌هایی را برای چگونگی آغاز مذاکرات رد و بدل کرده‌اند. هرچند تا کنون هیچ گفتگوی مستقیمی بین ایران و آمریکا صورت نگرفته است.

در اوایل سال جاری میلادی، بحث آزادسازی مبالغی از سرمایه بلوک‌شده ایران توسط ایالات متحده در ازای توقف غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم توسط ایران مطرح شد. تهران از این پیشنهاد چشم‌پوشی کرد. در پاسخ، پیشنهاد شد كه در ازای لغو تحریم‌های ایالات متحده، غنی‌سازی اورانیوم را تنها برای یك ماه متوقف كند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید