آمریکا رژیم ایران را به نقض حقوق بشر در سوریه،عراق و یمن متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا از نقض حقوق بشر در ایران به شدت انتقاد شده است.

گزارش سازمان حقوق بشر وزارت خارجه ایالات متحده همچنین چین، روسیه و رژیم ایران به نقض حقوق بشر در سوریه، عراق و یمن متهم شده‌اند.

در بخشی از این گزارش در باره وضعیت حقوق بشر در سال 2020 در ایران آمده ‌است، مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی نه تنها در نقض حقوق بشر علیه ایرانی‌ها بلکه علیه مردم سوریه از طریق حمایت نظامی از بشار اسد و نیروهای حزب‌الله، در عراق از طریق گروه‌های شبه نظامی، و در یمن از طریق حوثی‌ها دست داشته‌اند.

نیروهای سپاه پاسداران ایران در سوریه
نیروهای سپاه پاسداران ایران در سوریه

بر اساس این گزارش، رژیم ایران به‌ویژه از طريق سپاه پاسداران، به حمایت از حکومت بشار اسد ادامه داده و در این راستا با انتقال شبه‌نظامیان شيعه عراقی، افغانی و پاكستانی به سوریه و وارد کردن آنها در منازعه داخلی این کشور، عملا باعث كشته شدن هزاران غیرنظامی سوری در سال 2020 شده است.

در این گزارش رژیم ایران به حمایت از شبه‌نظامیان عراقی از جمله سازمان تروریستی «کتائب حزب‌الله» که مظنون به دست‌ داشتن در اعدام‌های بدون محاکمه، ناپدید کردن اجباری افراد و سایر موارد نقض حقوق بشر علیه غیرنظامیان در عراق متهم شده است.

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در اشاره به دستگاه قضایی ایران و پایمال شدن حقوق بشر به شکل سیستماتیک، به تشریح موارد متعدد از فقدان یا ضعف آئین دادرسی در محاکمات ایران پرداخته شده است.

عناصر الباسيج تساهم في قمع الإحتجاجات في إيران

این گزارش خاطر نشان ساخته که اعمال مجازات اعدام برای جرایمی که بنا بر معیارهای بین‌المللی، جرم سنگین تلقی نمی‌شوند، شکنجه بازداشت‌شدگان و استفاده نظام‌مند از بازداشت و حبس خودسرانه، روند معمول است.

همچنین عدم تحقیق و تعقیب و مجازات یا بازخواست مقام‌ها و دست‌اندرکارانی که مرتکب نقض حقوق بشر می‌شوند نیز از دیگر اتهامات مطرح علیه نظام ایران در این گزارش است.

در این راستا با اشاره به اعتراضات آبان 1398 آمده است که «به‌رغم کشته‌شدن 304 نفر در جریان آن (اعتراضات) جمهوری اسلامی هیچ اقدامی برای تعقیب عاملان این سرکوب و سرکوب‌های مشابه در سال‌های اخیر نکرده است و همه آنها در مصونیت بوده‌اند.»

روح الله زم که توسط رژیم جمهوری اسلامی ربوده و اعدام شد

محاکمه و اعدام روح‌الله زم، مدیرمسئول کانال تلگرامی «آمدنیوز» و نوید افکاری، کشتی‌گیر معروف که در سال گذشته اعتراضات و انتقادهای بسیاری برانگیختند به علاوه تداوم نقض حقوق مدنی و اجتماعی شهروندان بهایی ایران نیز از دیگر موارد ذکر شده در گزارش وزارت خارجه آمریکاست.

شایان ذکر است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه 30 مارس 2021، با اشاره به انتشار چهل و پنجمین گزارش سالانه حقوق بشر گفته‌است، این گزارش نشان می‌دهد که حقوق بشر، شفافیت و پاسخگویی در صدر سیاست خارجی ایالات متحده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید