روسیه مانع انتشار گزارش درباره مسئوليت حوثی‌ها در حمله به فرودگاه عدن شد

حوثی‌ها فرودگاه عدن را با سه موشک نقطه زن بالستیک، هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تحقیقات سازمان ملل، شامگاه دوشنبه 29 مارس 2021 شبه نظامیان حوثی را مسئول حمله به فرودگاه عدن در دسامبر گذشته دانست.

به گزارش خبرنگار «العربیه» در نیویورک، روسیه با انتشار این گزارش که حوثی‌ها را مسئول هدف قرار دادن فرودگاه عدن دانسته، مخالفت نمود.

براساس جمع بندی این تحقیقات، حوثی‌ها فرودگاه عدن را با سه موشک نقطه زن بالستیک، هدف قرار دادند.

در این گزارش با تاکید بر این که حوثی‌ها کوشیدند هواپیمای حامل اعضای دولت یمن را هدف قرار دهند، خاطرنشان شده که هدف قرار دادن فرودگاه عدن از سوی حوثی‌ها، نقض قوانین بین المللی و انسانی است.

ساعاتی پیش، دو دیپلمات آگاه فاش کردند که بر مبنای تحقیقات تیمی از کارشناسان سازمان ملل، حوثی‌ها در 30 دسامبر گذشته هنگام ورود هیئت دولت یمن، به فرودگاه عدن حمله کردند که منجر به کشته شدن 22 نفر شد.

این دو دیپلمات که خواهان عدم افشای نام خود شدند، به رویترز گفتند که کارشناسان، گزارش خود را جمعه گذشته در جریان رایزنی‌های پشت درهای بسته، به کمیسیون سازمان ملل ناظر بر تحریم‌های مربوط به یمن ارائه کردند، اما روسیه از انتشار آن در مقیاس وسیع جلوگیری کرد. آنها روشن نکردند که چرا روسیه از انتشار نتایج جلوگیری کرد. هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز هیچ توضیحی در این مورد ارائه نداد.

حوثی‌ها

فرودگاه عدن در 30 دسامبر گذشته، در لحظه ورود هواپیمای حامل هیئت دولت جدید یمن به فرودگاه، هدف حمله قرار گرفت و در حالی که همه سرنشینان هواپیما از این حمله نجات یافتند، 22 نفر کشته و حدود 110 نفر دیگر زخمی شدند که در میان آن‌ها مسئولان دولتی، اهالی رسانه، کارکنان فرودگاه و مسافران منتظر پرواز به قاهره بودند.

این فرودگاه با سه موشک هدف قرار گرفت که یکی از آنها در ترمینال اصلی فرودگاه، دیگری در باند فرودگاه و سومی در محلی که برای برگزاری کنفرانس مطبوعاتی نخست وزیر تعیین شده بود، منفجر شد.

معین عبدالملک نخست وزیر یمن، بار دیگر حوثی ها را به اجرای این حمله خونین متهم کرد اما شبه نظامیان حوثی هم پیمان با ایران، هرگونه مسئولیت دراین خصوص را نفی کردند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید