گزارشهای ضد و نقیض از نزدیکی آغاز مذاکرات ایران و آمریکا

پیشنهاد کاهش تحریم‌ها همزمان با آغاز انتخابات ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در حالی که وبسایت آمریکایی «پولیتیکو» به نقل از منابع آگاه در واشینگتن گزارش داده ایالات متحده پیشنهاد جدیدی به ایران برای شروع مذاکرات داده، مقامات ارشد ایرانی از جمله نمایندگی ایران در سازمان ملل، صحت این گزارش را رد کردند.

«پولیتیکو» روز دوشنبه 29 مارس، به نقل از دو منبع آگاه در واشینگتن، نوشته بود که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای شکستن بن‌بست مذاکرات هسته‌ای، پیشنهاد جدیدی به منظور آغاز گفت وگو با ایران ارائه می کنند. این پیشنهاد که شامل کاهش‌ برخی تحریم‌ها برای ایران است، همزمان با آغاز انتخابات ایران ارائه می‌شود.

در نخستین واکنش، یک مقام ارشد ایرانی شامگاه دوشنبه به گزارش «پرس تی وی» شبکه انگلیسی‌زبان دولتی ایران، گفت که شرط توقف غنی‌سازی 20 درصدی لغو کلیه تحریم‌ها است.
در واکنشی جدید، نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه، اعلام کرد «برای بازگشت آمریکا به برجام به هیچ طرحی جز تصمیم سیاسی واشینگتن برای اجرای تعهدات نیاز نیست».

به نوشته «پولیتیکو» در حال حاضر، تیم بایدن فقط تلاش می‌کند تا طرف ایرانی را به پای میز مذاکره بکشاند.

ایالات متحده و ایران طی چند هفته گذشته با استفاده از واسطه‌ها در اروپا ایده‌هایی را برای چگونگی آغاز مذاکرات رد و بدل کرده‌اند. هرچند تا کنون هیچ گفتگوی مستقیمی بین ایران و آمریکا صورت نگرفته است.

در اوایل سال جاری میلادی، بحث آزادسازی مبالغی از سرمایه بلوک‌شده ایران توسط ایالات متحده در ازای توقف غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم توسط ایران مطرح شد. تهران از این پیشنهاد چشم‌پوشی کرد. در پاسخ، پیشنهاد شد كه در ازای لغو تحریم‌های ایالات متحده، غنی‌سازی اورانیوم را تنها برای یك ماه متوقف كند.

توپ در زمین کیست؟

بایدن و دستیاران ارشد وی گفته‌اند ایالات متحده تحریم‌های خود را لغو نمی‌کند مگر اینکه ایران به توافق هسته‌ای سال 2015 عمل کند. دولت آمریكا همچنین گفته است كه می‌خواهد بر اساس توافق‌نامه اصلی‌، توافق‌نامه «طولانی‌تر و جدی‌تر» تنظیم كند كه می‌تواند موضوعات خارج از برنامه هسته‌ای ایران را پوشش دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، اخیرا در این باره گفت: «توپ واقعا در زمین آنها (ایران) است تا ببینیم آیا آنها می‌خواهند راهی برای دیپلماسی و بازگشت به برجام بردارند.»

به نظر می‌رسد ایران علاقه‌مند است که برجام را بازیابی کند، تا به این ترتیب از فشار تحریم‌هایی که به اقتصادش آسیب رسانده، بکاهد. اما با این حال مقامات تهران اصرار می‌کنند که چون آمریکایی‌ها ابتدا از برجام خارج شده پس باید اولین گام از سوی آنها برداشته شود و آن هم با برداشتن کلیه تحریم‌ها.

موضع آمریکا

از سوی دیگر جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری عصر دوشنبه 29 مارس در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اینکه «آیا آمریکا بخشی از تحریم‌های ایران را در ازای بازگشت به برجام لغو خواهد کرد»، گفت: «چنین چیزی مد نظر نیست.»
جن ساکی گفت که ما بر بازگشت به یک رویکرد دیپلماتیک در همراهی با اعضای توافق هسته‌ای (برجام) تمرکز کرده‌ایم.

سخنگوی کاخ سفید در این نشست خبری همچنین درباره توافق 25 ساله ایران و چین نیز اظهار داشت ایالات متحده هنوز «جزییات توافق را بررسی نکرده، در نتیجه رویکرد واشینگتن نسبت به ایران تغییر نکرده است» و پس از بررسی آن خواهند دید «تا برای اعمال تحریم‌های لازم اطمینان حاصل کند.»


انتخابات 1400 و آینده برجام

تحولات درون ایران نشان می‌دهد، رئیس جمهور بعدی می‌تواند از رده‌های سیاسی تندرو یا شخصیت‌های نظامی تعیین شود. این مساله ممکن است رسیدن به یک توافق جامع با ایالات متحده را تا حدودی ضعیف و سخت تر کند.

فقدان روابط دیپلماتیک ایران و ایالات متحده بیش از چهار دهه، مدت‌هاست که هر مذاکره بین ایران و آمریکا را پیچیده می‌کند و مذاکرات هسته‌ای شامل بحث‌های محرمانه‌ای است که به گفته منابع آگاه تا کنون توسط کشور عمان انجام شده است.

هنوز هم، حتی اگر رئیس جمهور بعدی، با چراغ سبز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، برای گفتگو آماده باشد، او و دستیارانش به زمان نیاز دارند تا جایگاه مناسبی کسب کنند و به امتیازهای جدیدی برسند و ممکن است مذاکرات بعدی ماه‌ها طول بکشد.

بنا به گزارش «پولیتیکو» افراد آشنا با شرایط گفتند که مقامات دولت بایدن از زمان‌بندی آگاه هستند اما مصمم هستند که اجازه ندهند آنها را به موقعیت ضعیفی سوق دهد.

بایدن از طرف جناح‌های چپ و راست در مورد چگونگی رابطه با ایران تحت فشار است. سازمان‌های مختلف برنامه‌هایی را در این هفته مطرح کرده‌اند تا علناً خواستار بازگشت بایدن به توافق هسته‌ای شوند. در همین زمان، جمهوری‌خواهان و برخی از دموکرات‌های میانه‌رو، اظهاراتی را ارائه داده و در نامه‌هایی از بایدن خواستند تا موضع سختگیرانه در مورد ایران را حفظ کند و به دنبال «توافق بهتر» باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید