ویدیو؛ کارزار «نخل به جای فشنگ» در اهواز

عرب‌های اهواز به جای تیراندازی در مراسم خاکسپاری نخل کاشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

گروهی از مردم عرب اهواز با هدف پایان دادن به سنت تیراندازی در مراسم فاتحه‌خوانی و خاکسپاری اموات، با راه‌اندازی کمپین «نخلة ولا طلقة» به معنای «نخل به جای فشنگ»، کاشتن نخل را به عنوان سنت جایگزین پیشنهاد کردند.
رسانه‌های محلی در اهواز ویدئوهایی منتشر کردند نشان می‌دهد مردم شهرستان باوی در مراسم ترحیمی در یکی از روستاهای اهواز به جای تیراندازی هوایی اقدام به کاشتن نخل کردند.


در این مراسم یکی از شیوخ عشایر نهال نخلی در دست گرفته و در میان شرکت‌کنندگان پرشمار این مراسم گفت: «ما این (نخل) را می‌کاریم تا حیات پیدا کند و ثمره خوب بدهد، ما شعارمان این است و شعار همه گروه‌های جامعه از جمله نخبگان، که امیدواریم ادامه پیدا کند. ما یک نهال نخل را می‌کاریم و تیراندازی را رد می‌کنیم.»
این کارزار با استقبال گسترده شهروندان و فعالان اجتماعی و مدنی مواجه شده و به عنوان گامی مثبت برای پایان دادن به یک «سنت غلط» توصیف شد.
مردم مناطق مختلف ایران در مراسم شادی و عزا اقدام به تیراندازی هوایی می‌کنند. این سنت که با انتقادهای بسیاری مواجه شده، بارها حادثه آفریده و جان افراد شرکت‌کننده در مراسم را گرفته است. تا کنون کمپین‌های متعددی برای پایان دادن به این سنت به راه افتاده است.

فعالان عرب در اهواز نهادهای امنیتی را به تشویق سنن غلط از جمله تیراندازی در مراسم خاکسپاری و نیز نزاعهای عشایری، متهم می‌کنند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید