رویترز: تیم کارشناسان بین‌المللی حوثی‌ها را مسئول حمله به فرودگاه عدن دانست

حوثی‌ها حمله موشکی به فرودگاه عدن را انکار کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو منبع دیپلماتیک، روز دوشنبه 29 مارس 2021، اعلام کردند تحقیقاتی که تیمی از کارشناسان سازمان ملل متحد انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده که حوثی‌ها مسئول حمله 30 دسامبر گذشته به فرودگاه عدن هستند.

در جریان این حمله که همزمان با ورود اعضای دولت جدید یمن به فرودگاه عدن صورت گرفت، دست‌کم 22 نفر کشته شدند.

دو دیپلمات به خبرگزاری «رویترز»، گفته‌اند که کارشناسان بین‌المللی گزارش خود را طی رایزنی‌هایی غیرعلنی در روز جمعه به کمیته سازمان ملل متحد که مسئولیت نظارت بر تحریم‌های مربوط به یمن را بر عهده دارد، ارائه دادند.

به گفته این دو دیپلمات آگاه که نظر به حساسیت موضوع خواستند نامشان فاش نشود، روسیه اما مانع از انتشار گسترده این گزارش شده‌است.

تاکنون دلیل ممانعت مسکو از انتشار گسترده نتایج گزارش مشخص نشده و نمایندگی دیپلماتیک روسیه در سازمان ملل متحد نیز به درخواست‌ها برای روشن شدن این موضوع پاسخی نداده‌است.

شایان ذکر است که فرودگاه عدن در 30 دسامبر 2020، هنگام ورود هواپیمای حامل اعضای هیأت دولت قانونی یمن به آن، هدف حمله تروریستی قرار گرفت.

فرودگاه عدن

هر چند همه سرنشینان هواپیمای مسافربری در فرودگاه عدن از حادثه نجات یافتند، در این حمله تروریستی اما 22 نفر کشته و نزدیک به 110 نفر دیگر مجروح شدند که از جمله آنها مسئولانی در دولت یمن، اصحاب رسانه‌ها، کارکنان فرودگاه و مسافرانی بودند که در انتظار پرواز به قاهره بودند.

در این حمله تروریستی فرودگاه عدن با 3 فروند موشک هدف قرار گرفته که یکی از آنها در سالن اصلی فرودگاه منفجر شد و دیگری به باند فرودگاه اصابت کرده و سومی به محلی که برای برگزاری کنفرانس مطبوعاتی رئیس دولت یمن در نظر گرفته شده بود، اصابت کرد.

به دنبال این حادثه، معین عبدالملک، نخست وزیر یمن، مجددا حوثی‌ها را مسئول این حمله خونین دانست. گروه شبه‌نظامی حوثی مورد حمایت ایران اما مسئولیت خود در این حمله را تکذیب کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید