رئیس جمهوری تاجیکستان: قضیه افغانستان راه حل نظامی ندارد

اشرف غنی و امام‌علی رحمان بر راه حل صلح آمیز برای افغانستان تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امام علی رحمان، رییس جمهوری تاجیکستان، سه‌شنبه 30 مارس، در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو «قلب آسیا – روند استانبول» اعلام کرد، قضیه افغانستان راه حل نظامی ندارد و جامعه جهانی باید در شرایط کنونی از مردم این کشور حمایت کند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح»، رحمان اضافه کرد، کلید راه حل مساله افغانستان، در دیپلماسی و توافق‌ سیاسی و اندیشیدن راه‌های معاصر به هدف تأمین رشد اقتصادی و اجتماعی نهفته است.

او اظهار کرد، کشورش از موضع کابل در مذاکرات بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و گروه طالبان به هدف تأمین صلح در این کشور حمایت می‌کند.

به گفته رئیس جمهوری تاجیکستان، در مذاکرات بین‌الافغانی منفعت همه مردم افغانستان باید در نظر گرفته شود و تقدیر و سرنوشت آینده این کشور به دست افغان‌ها رقم بخورد.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در این نشست گفت، افغانستان با ثبات به نفع تمام کشورهای منطقه است و او امیدوار است که خشونت و زورگویی را در این کشور خاتمه دهد.

براساس نوشته ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی ادامه داد: «صلح برای ما یک آرزو نیست بلکه یک ضرورت مهم است. حکومت افغانستان و همدستان ما به دنبال یک راه حل و دستیابی به صلح استیم. ما امیدوار استیم که سرحدات ما به حیث نمونه همکاری متقابله به سرحدات باز و سرحدات همکاری مبدل شود».

شایان ذکر است که نهمین نشست وزیران خارجه کشورهای عضو «قلب آسیا – روند استانبول»، امروز سه‌شنبه در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شده است و اشتراک کنندگان این نشست در مورد صلح افغانستان و اجماع منطقه‌یی بحث می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید