دو نماینده کنگره: حذف حوثی‌ها از فهرست تروریسم تصمیمی نادرست است

«حذف نام حوثی‌ها از فهرست گروه‌های تروریستی صلح منطقه را از بین می‌برد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو نماینده جمهوری‌خواه در کنگره ایالات متحده، دوشنبه 29 مارس 2021، در نامه‌ای که به امضای تعدادی از نمایندگان کنگره رسیده خطاب به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، خواستار عقب‌نشینی دولت این کشور از تصمیم به حذف حوثی‌ها از لیست سازمان‌های تروریستی، شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، کلودیا تینی و جو ویلسون، دو نماینده جمهوری‌خواه آمریکایی، با راه‌انداختن کمپینی علیه تصمیم به حذف حوثی‌ها از فهرست سازمان‌های تروریستی، خطاب به بلینکن تأکید کردند که حذف حوثی‌ها از فهرست آمریکا برای سازمان‌های تروریستی، صلح در منطقه را از بین می‌برد.
این نمایندگان در نامه خود به وزیر خارجه آمریکا خواستار عقب‌نشینی از تصمیم به حذف حوثی‌ها از فهرست سازمان‌های تروریستی شدند.

در این نامه خطاب به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، آمده‌است «تصمیم شما نادرست است و پیام نادرستی را به همراه دارد، حذف حوثی‌ها از لیست (سازمان‌های تروریستی) صلح در منطقه را از بین می‌برد».

حوثی‌ها

همچنین در نامه نمایندگان کنگره به وزیر خارجه آمریکا تأکید شده که همه شرایط برای قرار دادن حوثی‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی مهیا است.
شایان ذکر است وزارت خارجه آمریکا در فوریه گذشته شبه‌نظامیان حوثی را از لیست سازمان‌های تروریستی خارج کرد و تنها تحریم‌های اعمال شده بر رهبران‌شان و در راس آنها عبدالملک الحوثی، عبدالخالق بدرالدین و عبدالله الحکیم را ابقاء کرد.

آنتونی بلینکن، اعلام کرده بود به امید این‌که به تلاش‌های بشردوستانه در یمن کمک کند نام حوثی‌ها رسماً از فهرست سازمان‌های تروریستی نزد واشینگتن حذف خواهد شد.

شایان ذکر است مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، پیش از ترک منصب خود و با استناد به حمله حوثی‌ها به فرودگاه عدن و ارتباط این گروه شبه‌نظامی با ایران که دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا رویکرد سخت‌گیرانه‌ای را در برابر آن اتخاذ کرده بود، قرار دادن شبه‌نظامیان حوثی در فهرست سازمان‌های تروریستی را اعلام کرد.

سازمان‌های فعال در زمینه امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه اما عقیده دارند که قرار دادن حوثی‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی علاوه بر این‌که خطرات قانونی را برای واشینگتن به همراه خواهد داشت به‌طور زیادی تلاش‌ها برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به کشوری که زندگی %80 از جمعیت آن به این کمک‌ها بستگی دارد را دشوار خواهد کرد.

مایک پومپئو
مایک پومپئو

برخی فعالان در زمینه امدادرسانی گفته‌اند که در شرایط کنونی چاره‌ای جز تعامل با حوثی‌ها ندارند چرا که آنها عملاً برخی مناطق یمن و از جمله صنعا پایتخت این کشور را در کنترل خود دارند.

شایان ذکر است بلینکن پیش‌تر گفته در حالی که جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، تحرکات دیپلماتیک در تلاش برای پایان دادن به جنگ در یمن را آغاز کرده، حذف نام حوثی‌ها از فهرست سازمان‌های تروریستی در اولویت خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size