چگونه اختلافات داخلی اسرائیل باعث بقای بشار اسد شد؟

تصمیم دولت وقت اسرائیل بر حمایت از بقای بشار اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برخی گزارش‌ها از تل‌آویو نشان می‌دهد اختلافات در مورد بقای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، بین اعضای ارشد حکومت سابق اسرائیل به جلوگیری از سقوط او انجامید.

علاوه بر حمایت ایران و روسیه از اسد، که باعث شد حکومت او کماکان قدرت را در دست داشته باشد، به نظر می‌رسد اختلافات درونی اسرائیل نیز به نفع وی تمام شده است.
به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط»، یک وزیر ارشد اسرائیلی با سابقه امنیتی، فاش کرد که پس از شروع جنگ داخلی سوریه، اختلافات عمده‌ای بین فرماندهان ارتش اسراییل و همچنین اعضای دولت بنیامین نتانیاهو بر سر چگونگی برخورد با مسئله سوریه به وجود آمده بود.
مخالفان اسد بر ضرورت استفاده از فرصت پیش‌آمده برای سرنگونی اسد تاکید می‌کردند، به ویژه که در آن زمان، دشمنان اسد قدرتمند بودند و یک پایگاه مردمی قوی داشتند. ولی موافقان او مخالف این امر بودند و سقوط اسد را به نفع اسرائیل ارزیابی نکردند.

خطای مهلک

این وزیر امنیتی اسرائیلی که هویت وی فاش نشده، در اظهاراتی گفت: «طرفداران بقای بشار اسد در قدرت بین فرماندهان ارتش و اعضای ارشد دولت اسرائیل، مخالفان او را شکست داده‌اند.»
او تصمیم دولت وقت اسرائیل بر حمایت از بقای بشار اسد را «یک اشتباه مهلک دانست که در خدمت سیاستهای ایران رقم خورد» و افزود: « اسرائیل در حال حاضر بهای سنگینی برای این اشتباه خود می‌پردازد.»

دولت اسراییل
دولت اسراییل

بحث و جدل‌های ادامه‌دار

وی همچنین افزود که این بحث، چندین سال به طول انجامید، تا اینکه در سالهای 2014-2015 که شکست داعش آغاز شد و دیگر امکان سرنگونی اسد از بین رفت.
این وزیر سابق امنیتی اسرائیل تاکید کرد: «اگر دولت ما تصمیم گرفته بود به شورشیان غیر افراطی سوریه کمک کند و خود نیز از طریق کانال‌های مخفی اقدام می‌کرد و از اوضاع سوریه که رژیم درمانده و در آستانه فروپاشی بود استفاده می‌کرد، رژیم اسد بدون تردید تاکنون سقوط کرده و رژیم جدیدی در دمشق با حمایت ایالات متحده جایگزین آن شده بود، و امروز ما در یک وضعیت امنیتی هزار برابر بهتر از وضعیت فعلی به‌ویژه در جبهه لبنان و سوریه قرار داشتیم.
علاوه بر این، وزیر اسرائیلی تأکید کرد که مخالفان ایده سرنگونی اسد یک ائتلاف بزرگ و مستحکم تشکیل داده‌اند، زیرا آنها اصولاً با هرگونه مداخله اسرائیل در جنگ سوریه مخالفت بودند.
آنها استدلال می‌کردند: «هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند که حزب یا ائتلاف سازمانها و احزاب سیاسی که به جای اسد به قدرت می‌رسند خصومت و خطر کمتری از ایران نسبت به اسرائیل خواهند داشت.»
قابل ذکر است که اسرائیل بارها تأیید کرده است که اجازه نخواهد داد ایران مرزهای شمالی اسرائیل را تهدید کند. طی سالهای گذشته، هواپیمای اسرائیلی صدها حمله علیه مراکز تجمع شبه‌نظامیان طرفدار ایران در سوریه یا انبارهای تسلیحاتی آنها انجام داده‌اند اما به ندرت اتفاق افتاده اسرائیل این امر را به طور رسمی اعلام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید