مصر: کاپیتان کشتی مسئول به گل‌ نشستن«اورگیون» در کانال سوئز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سپهبد مهاب ممیش، مشاور رئیس جمهوری مصر در امور پروژه‌های کانال سوئز، شامگاه یکشنبه 28 مارس 2021 کاپیتان کشتی «EVER GIVEN» را مسئول حادثه به گل نشستن آن در کانال سوئز دانست.

سپهبد مهاب ممیش شامگاه یکشنبه در گفتگو با «العربیه» تاکید کرد که مسئولیت حادثه به گل نشستن کشتی«اورگیون» در کانال سوئز، در اول و آخر به عهده ناوخدای (کاپیتان) این کشتی است.

این مقام مصری در گفتگو با «العربیه» گفت که حادثه به گل نشستن کشتی در کانال سوئز بی‌سابقه است و در 54 سال گذشته اتفاق نیفتاده است.

او افزود که بادها شدید و سرعت آنها زیاده بوده و با فشار موجب شده تا کشتی با سرعت 12 گره دریایی به سوی کرانه کانال پیش‌رفته و به گل بنشیند که این حادثه باعث وارد آمدن خسارت‌های بزرگی به کانال سوئز شده و جریان کشتیرانی را در این آبراه بین‌المللی متوقف کند.

سپهبد مهاب ممیش همچنین افزود که کشورش دارای قابلیت‌های زیادی است و حادثه کشتی به گل نشسته استثناء است.

او در ادامه گفت تاریخچه کانال سوئز نشان می‌دهد که مصر از کادرهای مسئولیت‌شناسی در این زمینه برخوردار است و افزود:«چنانچه خطایی وجود داشته باشد در مجازات، تردید نخواهیم کرد».

کشتی  اورگیون که در کانال سوئز به گل نشست
کشتی اورگیون که در کانال سوئز به گل نشست

این مقام مصری تاکید کرد که مسئولیت حادثه به گل نشستن کشتی غول‌پیکر کانتینربر «اورگیون» در کانال سوئز به عهده کاپیتان این کشتی است و نظر راهنمای کانال سوئز تنها جنبه مشورتی دارد.

مشاور رئیس جمهوری مصر افزود که مصر مسئول پرداخت غرامت خسارت‌های ناشی از این حادثه نیست، بلکه غرامت به عهده کشتی و مالک آن است، چرا که مسئولیت حادثه به عهده کاپیتان کشتی است، نه راهنمای کانال سوئز. او همچنین اشاره کرد که از لحظه اول وقوع حادثه تیم کانال سوئز وارد عمل شده است.

او نیز با اشاره به ادامه تلاش‌ها برای شناورسازی کشتی «اورگیون»، گفت با توجه به پیش‌بینی بالارفتن سطح آب ناشی از جزر و مد تا ارتفاع 60 سانتی‌متری بیش از میانگین که می‌تواند در عملیات شناورسازی کشتی کمک کند، امیدواریم این کشتی به گلنشسته در کانال سوئز امروز دوشنبه شناورسازی شود.

از سویی سپهبد اسامه ربیع، رئیس اداره کانال سوئز، در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که عملیات حفاری و خاکبرداری در اطراف مقدمه کشتی افزایش یافته تا شناورسازی آن تسهیل شود.

این مقام مصری پیش‌تر یکشنبه در گفتگویی اختصاصی با «العربیه» ضمن اشاره به این‌که تحقیقات درباره حادثه وقوع خطای انسانی یا فنی را بعید نمی‌داند، گفته بود وزش بادهای تند نقشی نسبی را در حادثه به گل نشستن کشتی بازی کرده است.

رئیس اداره کانال سوئز همچنین خسارت‌های روزانه کانال سوئز ناشی از این حادثه را بالغ بر 13 الی 14 میلیون دلار ارزیابی کرد.

کشتی  اورگیون که در کانال سوئز به گل نشست

او در ادامه اظهارات خود گفت:«در طول شبانه‌روز از دو روش برای حرکت دادن کشتی تلاش می‌کنیم، اول یدک کشیدن دریایی کشتی و دوم عملیات حفاری و خاک‌برداری از اطراف کشتی است و در این عملیات تعدادی از دیگر عوامل از جمله جزر و مد نیز در نظرگرفته می‌شود».

«اورگیون» که یک کشتی با مالکیت ژاپنی است و پرچم پاناما را برافراشته، حامل کانتینرهای کالاهایی از آسیا به مقصد اروپا است که از روز سه‌شنبه گذشته با کرانه کانال سوئز برخورد کرده و به گل نشست و این آبراه بین‌المللی رابه طور کلی بست.

شایان ذکر است که نزدیک به 15 درصد از جریان حمل و نقل جهانی از کانال سوئز انجام می‌شود و در پی این حادثه صدها عدد از کشتی‌ها همچنان در دهانه‌های شمال و جنوبی کانال سوئز در حال انتظار برای عبور، معطل مانده‌اند.

به دنبال حادثه بسته شدن کانال سوئز، قیمت انتقال محموله‌های نفتی به دو برابر افزایش یافته و با ادامه بحران، بسته شدن این آبراه به روی زنجیره‌های صادرات جهانی هزینه‌های سنگینی را بر شرکت‌هایی که در اصل به دلیل محدودیت‌های اعمال شده ناشی از پاندمی کووید-19 خسارت دیده‌اند، وارد خواهد کرد.

اگر بحران بسته شدن کانال سوئز ادامه یابد شرکت‌های حمل و نقل دریایی احتمالا مسیر کشتی‌ها را به دور زدن قاره آفریقا از طریق دماغه امید نیک تغییر خواهند داد که این اقدام علاوه بر هزینه‌های سوخت، مدت حمل و نقل دریایی را به میزان دو هفته افزایش خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید