شناسایی خطرناک‌ترین سویه‌ کرونا در گردشگران بازگشته از تانزانیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در تحولی جدید در زمینه شناسایی سویه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا، دانشمندان سویه‌های جهش‌یافته جدیدی را میان گردشگران بازگشته از کشور آفریقایی تانزانیا شناسایی کردند که بهگفته آنها در میان سویه‌های ویروس کرونا که تاکنون در جهان شناسایی شده‌اند، خطرناک‌ترین است.

شبکه «بلومبرگ»، روز یکشنبه 28 مارس 2021، گزارش داد سویه جدید شناسایی شده از ویروس کرونا که در مسافران بازگشته از کشور تانزانیا شناسایی شده، میان دیگر سویه‌ها بیشترین میزان جهش را دارد که این امر دانشمندان را بر آن داشته تا اعمال نظارت‌های بیشتری بر این کشور را درخواست کنند.

خطرناک‌ترین سویه کرونا

بنا به تحقیقات انجام شده، این سویه جدید در سویه‌های کرونا که تاکنون شناسایی شده‌اند، خطرناک‌ترین است. این سویه جهش یافته جدید از ویروس کرونا در برابر آنتی‌‌بادی‌ها مصونیتدارد و به آسانی قابلیت انتقال از ناقلی به ناقل دیگر را دارا است.

دانشمندان ویروس‌شناس بیم آن دارند که واکسن‌های کنونی در برابر این سویه جدید جهش‌یافته ناکارآمد باشد.

از سویی کارشناسان درباره عدم اذعان مقامات تانزانیایی به انتشار چنین سویه‌ خطرناکی از ویروس کرونا در این کشور ابراز نگرانی می‌کنند. به عقیده کارشناسان با چنین شیوه‌ای کنترل پاندمی و منع گسترش انتشار آن امکان‌ناپذیر است.

عدم ثبت داده‌های مبتلایان به کرونا

تانزانیا رسما ابتلای 509 مورد به ویروس کرونا و فوت 21 تن از مبتلایان به کرونا در این کشور را گزارش کرده است، علی‌رغم این اما اطلاعات بیشتری درباره میزان انتشار بیماری کووید - 19 در تانزانیا وجود ندارد و مقامات این کشور پیروزی بر کرونا را از سال گذشته اعلام کرده بودند.

سامیه حسن علی، جانشین رئیس جمهوری فقید تانزانیا
سامیه حسن علی، جانشین رئیس جمهوری فقید تانزانیا

از طرفی سازمان جهانی بهداشت بارها از تانزانیا خواسته تا با جدیت با پاندمی کرونا مقابله کند. جان ماگوفولی، رئیس جمهوری فقید تانزانیا که در نیمه ماه مارس درگذشت، خطر بیماری کرونا را انکار کرده و پیشنهاد داده بود تا با خواندن نماز با کرونا مقابله شود.

این موضع ماگوفولی با انتقاداتی از سوی کشورهای همجوار تانزانیا و سازمان جهانی بهداشت مواجه شد.

بر اساس شواهد، تعداد زیادی از افراد در تانزانیا به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند اما سامیه حسن علی، جانشین رئیس جمهوری فقید این کشور، هنوز مشخص نکرده که آیا می‌خواهد تغییری در این سیاست ایجاد کند یا خیر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید