داود اوغلو به اردوغان: شما در توهم به سر می‌برید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد داود اوغلو، رئیس «حزب آینده ترکیه» و نخست وزیر سابق این کشور، روز یکشنبه 28 مارس، از تصاویر منتشر شده از کنفرانس اخیر حزب عدالت و توسعه که در آن مقررات فاصله اجتماعی رعایت نشده بود، به شدت انتقاد کرد و گفت، که دولت اردوغان جز توهم و رویا چیزی برای گفتن ندارد.

طی روزهای گذشته محدودیت‌های مربوط به رعایت فاصله اجتماعی به دلیل افزایش قابل توجه موارد ابتلا به کرونا در این کشور تمدید شد. او همچنین از وعده‌های اصلاحات رجب طیب اردوغان به شدت انتقاد کرد.

داود اوغلو در این سخنرانی خطاب به اردوغان گفت: «هیچ پرونده‌ای که بتوانید آن را رو کنید و از آن سوء استفاده کنید، وجود ندارد. شما طبق واقعیت‌ها کار نمی‌کنید و مدیریت و اداره دولت را به مجموعه‌ای از سریال‌ها به شبکه‌های تلویزیونی ارائه داده‌اید، تنها کاری که می‌کنید دادن توهم و رویاها است.

داود اغلو درباره برکناری ناجی اقبال، رئیس بانک مرکزی، اظهار داشت :«ما هفته گذشته نیمه شب با یک زلزله اقتصادی که سراسر ترکیه را تکان داد، بیدار شدیم. تغییر رئیس بانک مرکزی یک روند غیر منطقی و دیوانگی است که هیچ عقلی نمی‌تواند آن را بپذیرد».

بیرات البیرق

روز شنبه 20 مارس رجب طیب اردوغان، رئيس‌ جمهوری ترکیه طی حکمی ناجی اقبال، رئيس بانک مرکزی این کشور را برکنار کرد.

اقبال که بین سال‌های 2015 و 2018 وزیر دارایی ترکیه بود، سال گذشته به ریاست این بانک منصوب شده بود.

ناجی تقبال مدافع افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم بود ولی رجب طیب اردوغان در ماه‌های گذشته بارها تاکید کرده است که بانک مرکزی این کشور باید برای بهبود وضعیت اقتصادی، نرخ بهره را کاهش بدهد. ارزش لیر پس از برکناری ناجی اقبال 15 درصد کاهش یافت و به حدود 7.9 لیر در برابر یک دلار رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید