تاکید بریتانیا بر ضرورت خروج نیروهای بیگانه از لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیکولاس هاپتون، سفیر بریتانیا در طرابلس، روز یکشنبه 28 مارس 2021، تاکید کرد که همه نیروهای بیگانه باید لیبی را ترک کنند.

سفیر بریتانیا در طرابلس، پایتخت لیبی، شامگاه یکشنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی ضمن تشدید بر اهمیت ادامه روند سیاسی در لیبی، گفت:«دولت اتحاد برای متحد کردن کشور (لیبی) اقدام خواهد کرد».

هاپتون در ادامه افزود «در تلاش برای خروج نیروهای بیگانه از کشور با شرکایمان همکاری‌ خواهیم کرد تا به مرحله انتخابات و بازیابی حاکمیت کامل آن منتقل شود».

دولت جدید لیبی پنج‌شنبه گذشته از زبان نجلاء المنقوش، وزیر خارجه این کشور در کنفرانسی مطبوعاتی با همتایان فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی در طرابلس، خواستار خروج «فوری» همه پیکارجویان مزدور خارجی از لیبی شد.

از سویی ژان ایو لودریان، هایکو ماس و لوییجی دی مای وزرای خارجه فرانسه، آلمان و ایتالیا گفتند که اروپا در تلاش است تا همه نیروهای بیگانه و مزدور را از لیبی اخراج کند.

وزرای خارجه این سه کشور اروپایی همچنین بستن این پرونده را شرط اساسی برای اجرای انتخابات در زمان مقرر آن و تحقق صلح و آشتی در لیبی عنوان کردند.

تحت فشارهای بین‌المللی ترکیه اقدام به خروج نیروهای مزدور سوری وابسته به آنکارا از لیبی کرد و در این رابطه دیدبان حقوق بشر سوریه هفته گذشته تاکید کرد که ترکیه به پیکارجویان مزدور سوری تحت امر آنکارا در لیبی دستور داده تا به سوریه بازگردند، از عناصر وابسته به ترکیه در گروههای پیکارجوی مزدور نیز نقل شده که آنها «در تدارک برای بازگشت از لیبی»هستند.

ارشیوی از نیروهای مزدور در لیبی
ارشیوی از نیروهای مزدور در لیبی

پرونده خروج نیروهای مزدور خارجی از لیبی به یکی از معضلاتی تبدیل شده که بر روند کار دولت جدید لیبی که از یک هفته پیش فعالیت‌هایش را آغاز کرده، سایه افکنده است.

با توجه به دست داشتن طرف‌های متعدد داخلی و خارجی در پرونده مزدوران خارجی در لیبی، عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر این کشور آن را به «خنجری به پشت لیبی» توصیف کرده است که به مسأله‌ای پیچیده برای این کشور تبدیل شده و الدبیبه تاکید کرده که برای اخراج مزدوران بیگانه از کشورش خواهد کوشید که به گفته او این امر «به حکمت و توافق با کشورهایی که آنها را فرستاده‌اند، نیاز دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید