پیگیری مجدد «اینترنت حلال» در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات در ایران در صدد اعمال محدودیت‌های تازه‌ای بر اینترنت، فیلتر کامل شبکه‌های اجتماعی و جایگزین کردن شبکه‌ای ملی هستند که بتوان بر آن نظارت داشت. در ایران که سایت‌هایی چون توییتر و فیس بوک فیلتر شده‌اند، اینستاگرام یکی از معدود پلاتفرم‌هایی است که جوانان می‌توانند از طریق آن، مستقیماً و آزادانه با دنیای خارج ارتباط برقرار کنند، حال چه برای پیگیری اخبار مد یا سلبریتی‌ها و چه برای سازماندهی اعتراضات علیه رژیم.

اما به نوشته روزنامه بریتانیایی «ذ تایمز»، این آزادی بسیار محدود نیز چه بسا به زودی ناپدید گردد زیرا مسئولان ایران در راستای تحمیل «اینترنت ملی» برای مردم داخل کشور فعالیت می‌کنند.

 فیلتر شدن شبکه های اجتماعی در ایران
فیلتر شدن شبکه های اجتماعی در ایران

در «اینترنت ملی» ایران مردم عادی و غیرسیاستمداران، نمی‌توانند به سایر سایت‌ها و سایر سیستم عامل‌ها دسترسی پیدا کنند که ممکن است به معنای منزوی کردن آنها از سایر نقاط جهان و ماندن در زیر چشم و کنترل مقامات باشد.

برای ده‌ها میلیون کاربر تلفن هوشمند در ایران، گوگل و اینستاگرام، دریچه‌ای به دنیا و یکدیگر به‌شمار می‌آید که اگر رژیم، این ممنوعیت را اعمال کند، سناریوی وحشتناکی پیاده خواهد شد.

با این حال مقامات دست اندرکار چه بسا به برخی از فعلان در مشاغل معینی چون جراید و عرصه پزشکی اجازه دهند تا برای استفاده از سایت‌های جهانی، از جمله فیسبوک و یوتیوب، درخواست مجوز کنند.

اینترنت ملی
اینترنت ملی

در همین زمینه، امیر رشیدی، مدیر امنیت و حقوق دیجیتال «گروه میان» (سازمان جامعه مدنی مستقر در نیویورک)، گفت: «زیرساخت‌های این پروژه از قبل فراهم شده‌است … و موضوع اکنون فقط یک تصمیم سیاسی است. دولت باید بیاندیشد که: چه زمانی از نظر سیاسی، زمان مناسب برای اجرای این پروژه است؟»

با این حال، ایده اینترنت ملی یا «اینترنت حلال» به سال 2005 و دوران حکومت محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پیشین بازمی‌گردد.

اعتراضات مردمی در ایران
اعتراضات مردمی در ایران

در آن برهه فشارها پس از جنبش سبز در سال 2009 افزایش یافت و مقامات مسئول بلافاصله ایده اینترنت «حلال» را مطرح کردند که به گمان آن‌ها، به شکلی شایسته‌تر، ارزش‌های دولت ایران را منعکس می‌کند.

طرح دوباره ایده «اینترنت حلال» در حالی است که انتظار می‌رود، در انتخابات ریاست جمهوری آینده یک رئیس‌جمهوری تندرو، جانشین حسن روحانی شود.

علی خامنه‌ای رهبر نظام در پیام نوروزی خود خواهان اعمال محدودیت‌های بیشتر بر اینترنت شد و تأکید کرد که این محدودیت‌ها، بخشی از مبارزه ایران با دشمنان خود است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید