ابتکار ولی‌عهد سعودی: 10 میلیارد درخت برای بیابان‌زدایی و مبارزه با گازهای گلخانه‌ای

شاهزاده محمد بن سلمان دو طرح «سعودی سبز» و«خاورمیانه سبز» را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی، روز شنبه 27 مارس 2021 از آغاز کار دو ابتکار عمل و برنامه #سعودی_سبز و #خاورمیانه_سبز خبر داد و گفت که کشورش در چارچوب این دو برنامه 10 میلیارد اصله درخت در سعودی و 50 میلیارد اصله در جهان می‌کارد.

بر همین اساس در چارچوب ابتکار «سعودی سبز» 10 میلیارد اصله درخت در این کشور جهت بیابان‌زدایی و مبارزه با گازهای گلخانه‌ای کاشته می‌شود.

شاهزاده محمد بن سلمان گفت که در برنامه «خاورمیانه سبز» 40 میلیارد اصله درخت در این منطقه کاشته می‌شود برنامه‌های سعودی سبز و خاورمیانه سبز بزرگترین برنامه‌های درختکاری جهان هستند که در آنها مجموعا 50 میلیارد درخت کاشته خواهد شد.

او توضیح داد که در برنامه سعودی سبز که با همکاری کشورهای شورای همکاری خلیج انجام می‌شود، پوشش گیاهی را افزایش داده و با چالش بیابان‌زایی که یک تهدید اقتصادی است، مقابله می‌شود.

به گفته ولی‌عهد سعودی این کشور و جهان نیازمند اقدام سریع برای مقابله با تغییرات آب و هوایی هستند و تا سال 2030 و در قالب برنامه سعودی سبز 50 درصد برق مورد نیاز را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود.

او این دو برنامه را تقویت‌کنند تلاش‌های محیط‌زیستی جاری در سعودی در سال‌های گذشته خواند و گفت که کشورش خواهان مقابله جدی با چالش‌های محیط زیستی مانند بالا رفتن دما، کاهش میانگین بارش، افزاش گرد و غبار و بیابان‌زدایی است. این دو برنامه به گفته محمد بن سلمان بخشی از تلاش‌ها برای تقویت بهداشت عمومی و بالا بردن سطح کیفیت زندگی شهروندان و افراد مقیم در سعودی است. سعودی پیش از این ساختار بخش محیط زیست را بازسازی کرده و نیروهای حافظ امنیت محیط زیست در سال 2019 را تشکیل داد. این کشور همچنین گستره مناطق حفاظت‌شده طبیعی ی را از 4 درصد به 14 درصد رساند و پوشش گیانی این کشور تنها در 4 سال گذشته 40 درصد افزایش یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید