نمایندگان کنگره: ایران همچنان برای امنیت آمریکا و جهان تهدید محسوب می‌شود

قانون‌گذاران آمریکایی درباره رفتار و برنامه‌ هسته‌ای ایران به بایدن هشدار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اعضای ارشد مجلس نمایندگان آمریکا، روز یکشنبه 28 مارس، در نامه مشترکی به جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور درباره توافق هسته‎ای با ایران هشدار دادند.

نمایندگان گفتند: «توافق هسته‌ای با ایران ممکن است به تهران اجازه دهد تا به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند. دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای به موازات رفتارهای بی‌ثبات كننده تهران در خاورمیانه، می‌تواند به کابوسی برای کشورهای متحد آمریکا در منطقه و جهان تبدیل شود».

جانی ارنست، سناتور جمهوریخواه و تعداد زیادی از سناتورهای آمریکایی در نامه مشترکی به جو بایدن، گفتند: «ایران منافع و امنیت ملی ایالات متحده و متحدان و شرکای ما را تهدید می‌کند».

ارنست جولی
ارنست جولی

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا ضمن هشدار درباره رفتارهای خصمانه ایران در منطقه، گفتند: «ممکن است ما نظرات مختلفی با دولت پیشین دونالد ترامپ، درباره برنامه هسته‌ای سال 2015 «برجام» و رویکرد کلی و فشار حداکثری وی داشته باشیم، اما باید این واقعیت را باید درنظر بگیریم که ایران فعالیت هسته‌ای خود از جمله افزایش سانتریفیوژهای پیشرفته و بالا بردن سطح تولید اورانیوم غنی شده تا 20 درصد، را گسترش داده است و پیامی تهدید‌آمیز و هشدار دهنده است».

نمایندگان آمریکا افزودند: «ما همچنین معتقدیم که ایران خارج از برنامه هسته‌ای خود، با ارسال سلاح از جمله موشک‌های پیشرفته و حمایت از شبه‌نظامیانی که نیروهای آمریکا را هدف قرار می‌دهند، امنیت ملی ما را تهدید می‌کند».

ایران همچنین با حمایت از سازمان‌های تروریستی و سایر بازیگران مخرب در سراسر منطقه، تهدیدی برای امنیت آمریکا و جامعه بین الملل به شمار می رود.
نمایندگان آمریکا تاکید کردند: «ما همچنین نگران نقض مداوم حقوق بشر توسط رژیم تهران علیه شهروندان ایرانی هستیم. ما همچنین از افزایش قدرت و توانایی موشکی بالستیک و کروز رژیم تهران نگران هستیم».

نمایندگان کنگره اظهار داشتند: «با نگاه به آینده، ما معتقدیم که بکارگیری همه ابزارهای فشار دیپلماتیک و اقتصادی و ضمن هماهنگی با متحدان ما در شورای امنیت سازمان ملل و همچنین متحدان منطقه‌ای، برای منع ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های موشکی بالستیک و رفتار بی‌ثبات کننده تهران در سراسر خاورمیانه ضروری است».

قانون‌گذاران آمریکا از حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق به منافع آمریکا و تهدید شرکای امنیتی واشینگتن در عراق و منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند.

مشورت با متحدان درباره توافق با ایران

قانون‌گذاران آمریکایی افزودند: «ما معتقدیم که دولت بایدن برای رسیدن به توافق با ایران باید با متحدان اروپایی، اسرائیل و شرکای امنیتی ما در خلیج، مشورت کند. توافق اخیر «ابراهیم» امید همکاری میان شرکا و متحدان منطقه‌ای ما را افزایش داده است».

تاسيسات هسته‌اى ايران

آنها افزودند: «ما همچنین معتقدیم، دولت بایدن باید آزادی همه شهروندان آمریکایی از جمله فهیم باکری، سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند، را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد».

نمایندگان در پایان خطاب به بایدن اظهار داشتند :«ما از مشارکت و هماهنگی که تاکنون دولت شما با كنگره داشته، قدردانی می‌كنیم و امیدواریم و انتظار داریم که این نوع شفافیت ادامه یابد، همانطورایران نباید در سیاست جدی آمریكا تردید كند. بنابراین ممكن است که اختلافات تاكتیكی بین دموکرات‌ها و جمهوریخواهان وجود داشته باشد اما ما در جلوگیری و مقابله با برنامه هسته‌ای ایران و رفتارهای غیرقانونی و بی‌ثبات کننده ایران متحد هستیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید