ماسک کارآمدتر از واکسن کرونا در راه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماسک دیگر صرفا یک پوشش ساخته شده از پارچه یا دیگر مواد نیست که مردم برای حفظ خود از کووید 19 به صورت بزنند.

دانشمندان ماسک‌های حسگردار ساخته‌اند که توان نابود کردن ویروس را نیز دارد؛ بویژه که مطرح شده واکسن‌ها چه بسا برای جلوگیری از همه‌گیری کافی نبوده و صرفا برای کاستن از علائم آن به کار می‌آیند.

کرونا
کرونا

به گزارش «وال استریت ژورنال»، اگر در هواپیما بودید و شخصی در کنار شما عطسه کرد و شما از این نوع ماسک استفاده کنید، این ماسک هوا را قبل از تنفس آن، ضدعفونی می‌کند.

این ماسک‌ها در درجه اول برای کارکنان مراکز مراقبت‌های بهداشتی طراحی شده، در حالی که نوع دیگری از آن‌ها ویژه مصرف کنندگان عادی، به بازار عرضه خواهد شد.

کرونا
کرونا

اما ماسک‌ها و دستگاه‌های تنفسی که به عنوان وسایل پزشکی یا محافظت از کارمندان مراکز بهداشت به بازار عرضه می‌شوند، باید برای فروش از سوی سازمان غذا و دارو یا انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت کاری در آمریکا تأیید شوند.

ماسک‌های کنونی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان موانعی در برابر ویروس عمل می‌کنند، اما آنچه در حال حاضر در ساخته شدن است، ماسکی است که برای نابود کردن ویروس‌ها طراحی شده است.

طراحی این ماسک جدید مشتمل بر یک توری مسی است که تا حدود 160 درجه گرم شده و ویروس را به دام انداخته و غیرفعال می‌کند و سالم بودن هوای تنفسی را تضمین می‌کند.

کرونا
کرونا

یکی از محققان این پروژه انتظار دارد که ماسک قابل استفاده مجدد، حدود نیم پوند (220 گرم) وزن داشته و قیمت آن تنها چند دلار باشد.

اما ماسک ساخته شده از سوی شرکت «مدی امیون ال تی دی»، راه‌حل متفاوتی را ارائه داده و از اشعه فرابنفش برای ضدعفونی هوا استفاده می‌کند که به طرف یک محفظه کوچک پمپاژ می‌شود که روی کمربند نصب شده یا در کوله‌پشتی افراد قرار داده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید