راهیابی دو زن ایرانی‌تبار به پارلمان اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو زن ایرانی‌تبار در انتخابات 23 مارس 2021، با به دست آوردن 67 درصد از آرای حدود شش و نیم میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن 18 سال به بالا، به کنست یا همان پارلمان اسرائیل راه یافتند.

یکی از این دو نفر، گالیت دیستل اعتباریان، ستون‌نویس جراید و مجری چند برنامه رادیویی است که بنیامین نتانیاهو شخصاً او را به دلیل دیدگاه‌های صریحش در حمایت از حزب لیکود، به عنوان نفر دهم در فهرست نمایندگان پیشنهادی برای دوره جدید کنست در نظر گرفته بود.

او با تکیه به حمایت قوی نتانیاهو، نیازی نداشت که بر سر این جایگاه، با وزیران و نمایندگان کهنه‌کار حزب «لیکود» رقابت کند.

والدین خانم گالیت در سال 1965، حدود شش سال پیش از آنکه او به دنیا بیاید، از ایران به اسرائیل مهاجرت کردند.

گالیت پس از انتشار دو کتاب و ستون‌نویسی در وبسایت روزنامه‌ «معاریو»، نوشته‌هایش در سال 2017، به «اسرائیل هیوم» نیز راه یافت؛ روزنامه پرتیراژ و رایگانی که شلدون ادلسون، ابر سرمایه‌دار آمریکایی یهودی، برای حمایت از نتانیاهو ایجاد کرد.

موضع گالیت در رسانه‌ها، معمولاً در مخالفت با فلسطینیان و پناهندگان جویای کار است. وی بر سر مسائل فرهنگی و سیاسی، با بسیاری از افراد شناخته شده در اسرائیل بی‌پروا به جدل پرداخته و آنها را چپ‌گرایان رادیکال می‌نامد.

میراو بن‌آری که به همراه گالیت به پارلمان راه یافته است، از سوی حزب «یش آتید» برای دوره جدید کنست پیشنهاد شده بود؛ حزبی که حالا دیگر برای ساقط کردن نتانیاهو از مسند قدرت، سوگند خورده است.

میراوبن آری
میراوبن آری

میراو بن‌آری ابتدا برای عضویت در شورای شهر تل‌آویو تلاش کرد و سپس به نمایندگی از حزبی به نام «کولانو» که بعداً منحل شد، در سال‌های 2017 تا 2019 وارد کنست شد، اما پس از آن در حالی که نتوانست جایگاهی در احزاب سیاسی برای ورود به دوره‌های بعدی مجلس به دست آورد، حضور رسانه‌ای خود را حفظ کرد.

وی اکنون به خاطر قدرت سخنوری بالا و با حمایت یائیر لاپید، از حزب «یش آتید»، به کنست بازخواهد گشت.

در زندگی‌نامه گالیت دیستل و میراو بن‌آری آمده است که هر دوی آنها، سرباز ارتش اسرائیل هم بوده‌اند با این تفاوت که بن‌آری سال‌ها در ارتش مانده و افسر تیپ ویژه گولانی هم بوده و از ارتش هم جایزه گرفته است.

شایان ذکر است که قدیمی‌ترین نماینده ایرانی‌زاده مجلس اسرائیل، موشه کاتساو بود که زاده یزد بود. کاتساو بعدها وزیر شد و به مقام ریاست جمهوری نیز رسید اما با اتهام آزار جنسی، پنج سال زندانی شد.

شائول موفاز یکی دیگر از نمایندگان ایرانی‌زاده کنست بود که متولد تهران و والدینی اصفهانی داشت. او به ریاست ستاد ارتش و وزارت دفاع اسرائیل هم رسید اما حضورش در مجلس اسرائیل، به عنوان نماینده حزب «لیکود» و سپس رهبر حزب «کادیما»، کوتاه بود و سرانجام از سیاست فاصله گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید