ترکیه مکرون را به «ترک‌ستیزی» در فرانسه متهم کرد

واکنش تند آنکارا به اظهارات مکرون درباره احتمال دخالت ترکیه در انتخابات فرانسه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اظهارات امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، درباره احتمال مداخله ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری کشورش با واکنش تند اردوغان و حزب عدالت و توسعه مواجه شد.

مکرون در اظهاراتی درباره انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفته بود از احتمال مداخله ترکیه از طریق انجمن‌های خیریه‌ مورد حمایت آنکارا که نقش آموزش مذهبی شماری زیادی از شهروندان مسلمان فرانسه را ایفا می‌کنند، نگران است.

این اظهارات با واکنش حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، مواجه شد. حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه، در بیانیه‌ای اظهارات امانوئل مکرون را «نژادپرستانه» توصیف کرد.

عقب نشینی فرانسه از تلاش برای بهبودی روابط

عمر چلیک، سخنگوی حزب حاکم ترکیه، روز گذشته در سلسله‌ توییت‌هایی در رسانه اجتماعی توییتر گفت: «مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، با هدف قرار دادن مکرر جامعه ترک‌تباران کشورش، نشان داده که از تلاش‌های آنکارا و پاریس برای بهبود روابط عقب نشینی کرده است».

چلیک، مکرون را به حمله به نهادهای خیریه‌ مورد حمایت ترکیه در فرانسه متهم کرد.

او گفت، ترکیه بارها از مکرون خواسته تا روش‌های «نژادپرستانه» و«برتر بینی» را در برخورد با جامعه ترک‌ها در فرانسه تغییر دهد.

حملات لفظی مکرون به ترکیه

سخنگوی حزب حاکم ترکیه، با تاکید بر اینکه پاریس اخیرآ گفتمان مثبت سیاسی را دنبال کرده است، در عین حال ماکرون را به بازگشت به رویکرد حمله به ترکیه متهم کرد.
او یادآور شد: «آخرین دیداری که در تاریخ 2 مارس بین دو رئیس جمهوری از طریق ارتباط تصویری برگزار شد، گام مهمی در پیشبرد روابط دو کشور بود».
با این حال، سخنگوی حزب حاکم ترکیه مکرون را به خروج از خط «همگرایی» دو کشور متهم کرد .
چلیک تأکید کرد: «ترکیه اجازه نخواهد داد کسی به موسسات مذهبی یا جوامع ترک‌تباردر هر کجای دنیا آسیب برساند».

تلاش ترکیه برای تاثیر برافکار عمومی مسلمانان فرانسه

امانوئل مکرون، سه شنبه شب در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «فرانس 5»، نسبت به «تلاش های ترکیه برای دخالت» در انتخابات ریاست جمهوری سال 2022 در کشورش هشدار داد.

رئیس جمهوری فرانسه در عین حال، احتمال بهبود روابط کشورش با آنکارا را رد نکرد. او گفت: «مشخص است که تلاش‌هایی برای دخالت در انتخابات آینده از سوی ترکیه صورت خواهد گرفت. این واضح است و مساله محرمانه‌ای هم نیست.»

طی ماه‌های گذشته روابط ترکیه و اروپا شاهد تنش شدید در زمینه بسیاری از پرونده‌ها، به ویژه اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه، پرونده دخالت ترکیه در لیبی و همچنین پرونده مهاجران بوده است. هرچند طی هفته‎های گذشته، ترکیه تلاش کرده تا سیاست تنش‌زدایی را دنبال کند و گفتمان نرمتری را به منظور نزدیک شدن به اتحادیه اروپا از خود ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید