سفیر بريتانيا: سعودی با اسلحه‌ ایران مورد هجوم قرار می‌گیرد

حمایت مجدد بریتانیا از ابتکار صلح سعودی در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیل کرومپتون، سفیر بریتانیا در سعودی، روز یکشنبه 28 مارس گفت، کشورش کاملا آگاه است که پادشاهی سعودی با اسلحه ایران مورد هجوم قرار می‎گیرد.

سفیر بریتانیا گفت: «ما از پادشاهی سعودی در دفاع از خود در برابر حملات موشکی و پهپادی شبه نظامیان حوثی، حمایت می‌کنیم».

او همچنین تأکید کرد که حمله به تأسیسات نفتی سعودی از سوی حوثی‌ها رویکردی بسیار خطرناک به شمار می‌رود.

سفیر بریتانیا روز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه «عکاظ»، گفت: «ما خوب می‌دانیم، اسلحه‌ای که حوثی‌ها برای حملات خود به سعودی از آن استفاده می‌کنند، از ایران است. تشدید حملات حوثی‌ها به سعودی رویکردی بسیار خطرناک است که اهمیت ابتکار ریاض برای حل بحران یمن که ما از آن استقبال کردیم، را افزایش می‌دهد».

موشک‌های ایران که برای حوثی‌ها ارسال شده است
موشک‌های ایران که برای حوثی‌ها ارسال شده است

اهمیت طرح ابتکار صلح سعودی

وی با تأکید بر اهمیت ابتکار صلح سعودی گفت، این ابتکار سیاسی که با پیشنهاد ریاض برای بازگشایی فرودگاه صنعا و بندر الحدیده مطرح شده است، موضع بشردوستانه سعودی در قبال بحران یمن را نشان می‌دهد.

سفیر بریتانیا از جامعه بین‌المللی خواستار تا با اعمال فشار بر شبه نظامیان حوثی آنها را به مشارکت در اجرای طرح صلح و برقراری ثبات و امنیت در یمن وادار کند.

وی با تأکید بر اهمیت روابط قوی و تاریخی بین بریتانیا و سعودی، افزود، روابط میان دو کشور در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌ در زمینه‌های مختلفی بوده است.

نیل کرومپتون همچنین خاطرنشان کرد که دولت بریتانیا از چشم انداز 2030 پادشاهی سعودی پشتیبانی می کند و تبادل بین مردم لندن و ریاض ادامه دارد.
او گفت: «18 هزار دانشجوی سعودی در بریتانیا تحصیل می‌کنند و 20 هزار بریتانیایی در پادشاهی سعودی مشغول کار و زندگی هستند».

شایان ذکر است که تلاش‌های مکرر شبه‌نظامیان حوثی طی روزهای گذشته برای هدف قرار مناطق غیرنظامی در پادشاهی سعودی با محکومیت گسترده بین المللی و منطقه‌ای علیه حوثی‌ها روبرو شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید