ائتلاف عربی از انهدام دو قایق بمب‌گذاری شده حوثی خبر داد

سرنگونی یک پهپاد بمب‌گذاری شده شبه نظامیان حوثی توسط ائتلاف عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، بامداد روز یکشنبه 28 مارس، از انهدام دو قایق بمب‌گذاری شده متعلق به شبه‌نظامیان حوثی در نزدیکی بندر الحدیده خبر داد.

اتئلاف عربی در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه شبه‌نظامیان حوثی از توافق‌نامه استکهلم به عنوان پوششی برای ادامه حملات خصمانه خود از استان حدیده استفاده می‌کنند، اعلام کرد که این گروه شبه‌نظامی راه‌های حمل و نقل دریایی و تجارت جهانی را تهدید می‌کنند.

پیشتر ائتلاف عربی از رهگیری و سرنگونی دو پهپاد بمبگذاری شده که به سمت منطقه‌ای در جنوب پادشاهی سعودی هدایت شده‌ بودند، خبر داد.

پهپاد سرنگون شده حوثی

ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن روز ، یکشنبه 28 مارس از رهگیری و انهدام دو پهپاد بمب‌گذاری شده شبه نظامیان حوثی که به سمت شهر خمیس مشیط در سعودی پرتاب شده بود، خبر داد.

ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی در بیانیه اظهار داشت که شبه نظامیان حوثی همچنان به هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق مسکونی ادامه می‌دهند.

تركى المالكى
تركى المالكى

المالکی تأکید کرد، اقدامات عملیاتی ائتلاف برای محافظت از غیرنظامیان و مناطق مسکونی در برابر هرگونه حمله تروریستی از سوی حوثی‌ها انجام می‌گیرد.

او خاطرنشان کرد که ادامه حملات شبه نظامیان حوثی رویکردی خطرناک و شواهد جدیدی از تلاش این گروه شبه‌نظامیان برای تضعیف امنیت و ثبات در منطقه است.

این در حالی است که تیم لندرکینگ، نماینده ویژه آمریکا در امور یمن، در راستای تلاش برای پایان دادن به بحران، سفر خود را به کشورهای عربی منطقه خاورمیانه، آغاز کرده است.

این سومین سفر تیم لندرکینگ، به کشورهای عربی است که از زمان تعیین وی به عنوان نماینده آمریکا در امور یمن با هدف برقراری آتش‌بس در یمن و آغاز گفتگوهای صلح صورت می‌گیرد.

به گفته منابع روزنامه «الشرق الاوسط»، ابتکار سعودی برای صلح در یمن به عنوان مهمترین راه حل در بحث‌ها و گفتگوهایی که از مسقط آغاز شده است، به شمار می‌رود.

پادشاهی سعودی هفته گذشته یک ابتکار عمل جدید برای برقراری صلح و پایان دادن به جنگ در یمن ارائه داد. این ابتکار عمل اما از سوی حوثی‌ها رد شد .

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی، روز دوشنبه 22 مارس، در یک نشست خبری در ریاض، اعلام کرد کشورش ابتکار صلح جدیدی مطرح کرده که به حوثی‌ها فرصت پایان دادن به خونریزی در یمن را می‌دهد.

شاهزاده فيصل بن فرحان
شاهزاده فيصل بن فرحان

او گفت: «ابتکار صلحی که مطرح کرده‌ایم شامل برقراری آتش‌بس زیر نظر سازمان ملل می‌شود.»

بن فرحان، ضمن هشدار از ادامه حمایت‌های ایران از شبه‌نظامیان حوثی‌، تاکید کرد: «ایران به شبه‌نظامیان سلاح می‌دهد و ثبات کشورها را متزلزل کرده و خواهان همگرایی نیست، از ایران هیچ چیزی جز دشمنی و حمایت از حملات علیه سعودی را ندیده‌ایم.«

بن فرحان افزود: «سعودی مخالفت کامل خود با دخالت‌های ایران در منطقه و یمن را اعلام می‌دارد زیرا ایران با حمایت از حوثی‌ها و قاچاق موشک و تسلیحات و ارسال کارشناس برای آنها، سبب اصلی طولانی‌تر شدن بحران یمن و نقض قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت است.«

از اصلی‌ترین موارد ابتکار عمل سعودی، برقراری آتش‌بس، سپرده‌گذاری درآمدهای مشتقات نفتی یمن در حساب بانکی مستقل در بانک مرکزی، بازگشایی فرودگاه صنعا و همچنین آغاز رایزنی‌ها برای یافتن راه حل سایسی میان طرف‌های یمنی است.

ابتکار صلح سعودی از سوی اغلب کشورهای منطقه مورد استقبال قرار گرفت. ایالات متحده، اروپا، چین و روسیه نیز از این ابتکار عمل استقبال کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید