ایران مدعی ممانعت هند از تحويل واکسن شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران، روز شنبه 27 مارس 2021، اعلام کرد که هند از ارسال واکسن خریداری شده از این کشور به ایران خودداری کرده است.

او با اشاره به اینکه همه مراحل خرید واکسن از هند انجام شده بود، درباره خودداری این کشور در «آخرین لحظه» از ارسال واکسن به ایران، به خبرگزاری «فارس»، گفت که مقامات هندی با توجه به شیوع گسترده بیماری در کشورشان اعلام کردند که اولویت تزریق واکسن با مردم خودشان است.

رئیسی، دلیل انصراف هند از فروش واکسن کرونا به ایران را، نیاز این کشور به واکسن به دلیل افزایش شیوع کرونا عنوان کرد.

پیشتر حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، روز جمعه در گفت‌وگو با «باشگاه خبرنگاران جوان»، ضمن تائید خبر ممنوعیت ارسال واکسن کرونای خریداری‌ شده از هند گفته بود که این اقدام با دستور دادستانی هند صورت گرفته و ارسال واکسن باید بر اساس مراحل «قانونی» و «دیپلماتیک» انجام شود.

شهریاری همچنین با اشاره به طلب 700 میلیون دلاری ایران از هند گفته بود که تسویه این طلب‌ها به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی همراه است.

پیشتر اعلام شده بود که ایران قرار است 500 هزار دوز واکسن «کوواکسین» از هند وارد کند. اولین محموله این واکسن شامل 125 هزار دوز، 21 اسفندماه گذشته وارد ایران شد و قرار بود به فاصله چند روز 375 هزار دوز باقی‌مانده، وارد کشور شود.

این در حالی است که با وجود وعده معاون وزیر بهداشت ایران مبنی بر واکسیناسیون 1.3 میلیون نفر تا پایان سال 1399، کیانوش جهان‌پور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، چند روز پیش اعلام کرد که تاکنون فقط 700 هزار دوز واکسن کرونا در شبکه بهداشتی کشور توزیع شده است.

به این ترتیب در بهترین حالت، تاکنون تنها 350 هزار نفر از جمعیت ایران واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

دولت ایران که پس از اعلام ممنوعیت علی خامنه‌ای در خرید واکسن از آمریکا، بریتانیا و فرانسه به خرید واکسن از هند، چین و روسیه روی آورد، هم اکنون با موانعی در جهت واردات واکسن از هر سه کشور اخیر مواجه شده است.

گفتنی است علی خامنه‌ای رهبر نظام در نخستین واکنش نسبت به خرید واکسن از خارج، تاکید کرد که خریداری واکسن از آمریکا و بریتانیا ممنوع است زیرا اگر این واکسن‌ها کارآمد بودند، اینقدر تلفات در آمریکا ببار نمی‌آمد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید