مترجم پنتاگون اتهام جاسوسی برای «حزب الله» را پذیرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مریم طاها تامپسون، مترجم لبنانی‌الاصل پیشین وزارت دفاع امریکا، روز جمعه 26 مارس، اتهامات وارده مبنی بر انتقال اطلاعات طبقه‌بندی‌شده درباره ماموران اطلاعاتی آمریکا به یک لبنانی مرتبط با گروه حزب‌الله را پذیرفت.

طبق گزارش خبرگزاری «صدای آمریکا»، تامپسون، 63 ساله که از سال 2006 تا 2020 به عنوان مترجم قراردادی با ارتش ایالات متحده کار می‌کرد، به افشای اطلاعات امنیتی برای کمک به یک دولت خارجی اعتراف کرد.

این متهم با حداکثر مجازات، حبس ابد، مواجه خواهد شد و حکم وی در تاریخ 23 ژوئن اعلام خواهد است.

مریم تامپسون، متولد لبنان است و در سال 1993 شهروندی آمریکا را به دست آورد.

او در فوریه سال 2020، در پایگاه عملیات ویژه ایالات متحده در اربیل عراق دستگیر شد.

دادستان‌های پرونده می‌گویند تامپسون اسامی برخی جاسوس‌های آمریکا را نزد یک لبنانی که با او رابطه عاشقانه‌ای داشته، افشا کرده است. دادستان‌ها معتقدند که مریم تامپسون این اطلاعات را به حزب الله لبنان انتقال داده است.

گروه شبه‌نظامی حزب الله در سال 1997 از سوی آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی ثبت شد.

طبق اسناد دادگاه، این تبعه لبنانی (رابط حزب الله) که نام وی ذکر نشده و فقط از وی به عنوان «شخص ثروتمند و دارای ارتباط وسیع» نام برده شده است، ادعا می‌کند که از حسن نصرالله، رهبر حزب الله، یک انگشتر هدیه گرفت است. او همچنین در خلال گفت‌وگوها متوجه می‌شود که برادرزاده‌ این مرد در وزارت کشور لبنان مشغول به کار است.

به گفته دادستان‌ها، پس از حمله هوایی آمریکایی که منجر به کشته شدن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، قاسم سلیمانی، در دسامبر 2019 شد، این شهروند لبنانی از مریم تامپسون خواست تا اسامی جاسوس‌هایی که به ایالات متحده کمک کردند تا سلیمانی را هدف قرار دهد، به حزب الله ارائه دهد.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، طی یک دوره شش هفته‌ای قبل از دستگیری، مریم تامپسون هویت حداقل 10 جاسوس مخفی و حداقل 20 هدف آمریکایی و همچنین چندین تاکتیک و روش‌های جاسوسی را برای این شهروند لبنانی فاش کرده است.

جان سی دمرس، دستیار دادستان کل، در بیانیه‌ای گفت که تامپسون با انتقال اطلاعات طبقه‌بندی شده به شخصی که می‌دانست با شبه‌نظامیان حزب الله لبنان در ارتباط است، جان پرسنل ارتش آمریكا و دیگر افرادی را كه در منطقه جنگی از آمریكا حمایت می‌كنند، به خطر انداخت.

سی دمرس، یاآور شد که حزب الله لبنان یک سازمان تروریستی خارجی است که قصد داشت از این اطلاعات برای آسیب رساندن به منافع ایالات متحده استفاده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید