تصویری؛ شهرداری پاریس لوح یادبود «احمدشاه مسعود» را نصب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شهرداری پاریس فرانسه شنبه 27 مارس 2021، لوح(پلاک) یادبود احمدشاه مسعود، «قهرمان ملی افغانستان» را در ناحیه هشتم این شهر نصب کرد.

احمد ولی مسعود، برادر احمدشاه مسعود در صفحه فیسبوک‌اش نوشت، در مراسم برپایی این لوح یادبود 20 نفر به شمول اعضای خانواده احمدشاه مسعود دعوت شده بودند، اما«بنا بر سختگیری‌های سفر، ناشی از شیوع شدید کرونا، فقط عدهٔ کمی توانستند به این مراسم برسند».

او اضافه کرد، در این مراسم احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود، به نمایندگی از خانواده مسعود و مردم افغانستان اشتراک کرده است.
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق، محمد اعلم ایزدیار، معاون مجلس سنا و احمد مسعود در این مراسم اشتراک کرده اند.

لوح یادبود «احمدشاه مسعود» در فرانسه

محمد اعلم ایزدیار در صفحه فیسبوک‌اش نوشت، رئیس شورای شهر پاریس در مراسم نصب لوح یادبود از احمدشاه مسعود گفت: «مسعود برای آزادی، برای بشریت، برای دموکراسی و برای نجات افغانستان مبارزه کرد، او در دل مردم جای دارد».

شایان ذکر است که شهرداری پاریس فرانسه در ماه فوریه 2021، اعلام کرد شورای این شهرداری با اکثریت آراء فیصله نموده تا لوح(پلاک) یادبود احمدشاه مسعود، «قهرمان ملی افغانستان» را در ناحیه هشتم این شهر نصب کند.

معاون شهرداری پاریس در توییتی نوشت: «20 سال پس از ترور او(احمدشاه مسعود)، پاریس نخستین شهر در جهان است که افتخار دارد از این مبارزِ صلح که برای آزادی افغانستان علیه جهالت و بنیادگرایی رزمید، ارج‌گزاری می‌کند».

در همین حال، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، در این مورد در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «با در نظرداشت اینکه روابط تاریخی، دوستی و ارزش‌های مشترک فرانسه و افغانستان را با یکدیگر پیوند می‌دهند، ارج‌گذاری از اندیشه‌ها و کارنامه‌های قهرمان ملی بیانگر این دوستی و ارزش‌های مشترک است و بر تحکیم روابط میان دو کشور می‌افزاید».

لوح یادبود «احمدشاه مسعود» در فرانسه

عبدالله اضافه کرد: «از این اقدام نیک و به جای شورای شهرداری پاریس استقبال و ابراز تشکر می‌کنیم. ارج‌‌گذاری از جنبه‌های صلح‌جویانه‌ی زندگی قهرمان ملی در حالی‌که تلاش‌ها برای تامین صلح در کشور جریان دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است».

پس از آن، وزارت امور خارجه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از این تصمیم شورای شهرداری پاریس استقبال کرد و آن را نمایان‌گر عمق مناسبات دوستانه میان افغانستان و فرانسه خواند.

در این اعلامیه آمده بود: «وزارت امور خارجه افغانستان به این باور است که بزرگداشت از شخصیت‌های ملی همچون قهرمان ملی افغانستان از سوی کشورهای دوست، نه‌تنها پیوندهای دوستانه میان ملت‌ها را تعمیق می‌بخشد، بلکه سبب گسترش اتفاق و همبستگی میان ملل جهان در راستای مبارزه مشترک‌ علیه تروریزم، تأمین صلح و ثبات و پاسداری از ارزش‌های مدرن و جهان‌شمول بشری، می‌شود».

لوح یادبود «احمدشاه مسعود» در فرانسه

گفتنی است که احمدشاه مسعود یکی از فرماندهان جهادی افغانستان بود که در زمان حاکمیت مجاهدین به عنوان وزیر دفاع ملی این کشور ایفای وظیفه کرد.

احمدشاه مسعود در جنگ‌های شوروی سابق و جنگ‌های داخلی افغانستان نقش مهم داشت. او به تاریخ 9 سپتامبر 2001 میلادی در ولسوالی «خواجه بهاءالدین» ولایت تخار در شمال افغانستان توسط دو مهاجم انتحاری که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند کشته شد.

پس از آن دولت افغانستان لقب «قهرمان ملی» را به احمدشاه مسعود داد. همچنان اسم شماری از خیابان شهرهای کابل و هرات نیز به نام او نام‌گذاری شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید