آیا می‌توان از سفیدی زودرس مو جلوگیری کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفیدی مو یکی از نشانه‌های پیری است اما ظهور این پدیده هم برای زنان و هم مردان حیرت‌آور است، به طوری که برای برخی‌ها یک کابوس به شمار می‎رود.

اما سوال اینجاست که چرا موی برخی افراد زودتر از دیگران سفید می‌شود؟ آیا لازم است که ما با سفیدی زودرس مو کنار بیاییم و با آن زندگی کنیم یا موی خود را رنگ کنیم؟

بالا رفتن سن یکی از دلایل اصلی سفید شدن موی افراد به شمار می‌رود، زیرا هر چه سن افراد بالاتر می‌رود، ماده ملانین بدن که مسئول رنگ دادن به مو است، مواد کمتری تولید می‎کند. با افزایش سن، روند تولید ماده ملانین در سلول‌های مو به تدریج متوقف می‌شود. در نتیجه رنگ مو کاهش یافته و کم‌کم سفید می‌شود.

طبق گزارش سایت آلمانی «پونته»، روند سفید شدن مو، نخست با سفید شدن تعداد کمی از موهای سر آغاز و با گذشت زمان بیشتر می‌شود. در مردان نخست موهای قسمت سر و نزدیک به پیشانی سفید می‌شود و سپس دایره سفیدی مو به ریش و دیگر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد.

چرا موهای بعضی افراد زود‌تر سفید می‌شود؟

پرسش‌ اینکه چه وقت موهای افراد سفید می‌شود؟ پاسخ این جواب تا حدودی به مسئله ژنتیک افراد مربوط می‌شود، پژوهش‌ها نشان می‎دهد که اگر والدین، پدربزرگ و مادربزرگ شما در سنین پیری موهایشان سفید شده است، به احتمال زیاد موهای شما نیز در سنین بالاتر سفید خواهد شد.

اما با این حال، عوامل دیگری در تسریع روند سفید شدن مو یا سفیدی زودرس موی افراد، نقش دارد. اگر بیماری‌های هورمونی یا کمبود شدید مواد مغذی بدن را در نظر نگیریم، یکی از دلایل سفیدی زودرس استرس، فشارهای روانی و تنش است. استرس باعث کوچک شدن سلول‌های مسئول تولید رنگ مو می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه عمیقی میان استرس و فشار روانی و میزان سفیدی مو وجود دارد.

آیا می‌توان از سفیدی زودرس مو جلوگیری کرد؟

بررسی‌های علمی نشان داده که به هیچ وجه نمی‌توان از سفیدی مو جلوگیری کرد، اما قطعاً با کاهش عواملی که باعث استرس شدید می‌شود و همچنین با داشتن یک سبک زندگی سالم می‌توان از سفیدی زودرس جلوگیری کرد. علاوه بر این، یک رژیم غذایی متعادل و غنی از ویتامین‌ها و اسید فولیک می‌تواند به حفظ رنگ طبیعی مو برای بیشترین زمان ممکن کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید