جمهوری‌خواهان کنگره: درباره احتمال آزادی 1 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران تحقیق شود

مسائل مربوط به مذاکرات در مجلس نمایندگان در ابهام و تاریکی مانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رهبران جمهوری خواه در کنگره آمریکا خواستار تحقیق با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه دولت جو بایدن، شدند تا محتوای مذاکرات محرمانه خود با کره جنوبی، جهت زمینه‌سازی برای آزادسازی 1 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران، را فاش کند.
به گزارش سایت آمریکایی «واشینگتن فری بیکن»، این نمایندگان از جمله «بریان ستیل»، «جیم بانکس» و «جورج ستوب» می‌گویند، وزارت امور خارجه از جزئیات اصلی گزارش مربوط به تلاش‌های دولت بایدن برای کمک به کره جنوبی جهت تسهیل پرداخت بیش از یک میلیارد دلار از اموال ایران، که براثر تحریم‌های اقتصادی آمریکا بلوکه شده بود را به کنگره گزارش نکرده است.
‎نمایندگان جمهوری‌خواه می گویند بلینکن در اوایل ماه مارس کنونی برای ارائه گزارش در مقابل کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان، از چندین سئوال پیرامون این موضوع طفره رفت و نمایندگان مجلس را واداشت تا خواستار اجرای یک تحقیق رسمی کنند.
این نمایندگان روز پنجشنبه 25 مارس با ارسال نامه‌ای به بلینکن، خواستار پاسخگویی وزارت امور خارجه آمریکا به پرسش‌هایی مانند اینکه « آیا ایالات متحده از تحریم‌های ایران چشم پوشی کرده و با پرداخت اموال ایران در کره جنوبی به عنوان بخشی از مذاکرات موافقت کرده است»، شده‌اند.
به نوشته «واشینگتن فری بیکن»، این اقدام جمهوری‌خواهان بیانگر افزایش ناامیدی آنان از دولت بایدن است و این مساله را در راستای امتیازدهی به حکومت ایران جهت تشویق آن به میز مذاکره تلقی کرده‌اند.

دولت بایدن پیش‌تر نیز با چشم پوشی از تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران، گروه شبه نظامی حوثی در یمن که از سوی تهران، حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شود را از لیست گروه‌های تروریستی حذف کرد.

ابهام

«واشینگتن فری بیکن» در گزارشش افزوده، در حالی که رابرت مالی، نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران، به دنبال گفتگوهای مستقیم با تهران است، مسائل مربوط به مذاکرات برای جمهوری‌خواهان در کمیته‌های امور خارجه و نظامی در مجلس نمایندگان هنوز در ابهام و تاریکی مانده است.

مالی و سایر مقامات ارشد دولت جو بایدن، نمایندگان کمیته سیاست خارجی در کنگره را در جریان کلی اقدامات دیپلماتیک خود قرار نداده‌اند. نمایندگان کنگره بارها سوالاتی جدی در باره پرداخت اموال بلوکه شده ایران و سایر امتیازات گزارش شده مانند کاهش محدودیتهای سفر برای مقامات ایرانی مطرح کرده‌اند اما در همه این موارد مسئولان در وزارت خارجه از پاسخ‌های شفاف طفره رفته‌اند.

به گزارش «واشینگتن فری بیکن»، جمهوری‌خواهان و حتی بسیاری از دموکرات‌ها نگرانند که دولت جو بایدن به سوی کاهش تحریم‌های علیه تهران پیش برود و این سیاست منجر به عقب نشینی ایران از برنامه هسته‌ای‌ خود نشود.
گفتنی است ایران با توقیف یک نفتکش متعلق به کره جنوبی به این کشور جهت آزادسازی حدود 7 میلیارد دلار از درآمد نفتی خود فشار وارد کرد اما مقامات سئول گفتند که بدون رضایت ایالات متحده امکان جابجایی این اموال وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید