آمریکا برای برقراری صلح در یمن وارد عمل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه آمریكا اعلام کرد كه تیم لندركنینگ، فرستاده ویژه این کشور در امور یمن، روز جمعه 26 مارس 2021، در راستای اعمال فشار برای پذیرش طرح آتش‌بس یمن و انجام مذاكرات در جهت حل و فصل این بحران، راهی خاورمیانه شده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریكا آمده است که انتظار می‌رود سفر لندركینگ به خاورمیانه شامل دیدارهایی با رهبران شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران باشد.

وزارت امور خارجه آمریكا همچنین افزود كه فرستاده این كشور به یمن و مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل، با رهبران بلندپایه منطقه‌ای دیدار خواهند کرد تا در مورد تلاش‌های جاری برای دستیابی به توافق صلح گفت‌وگو کنند.

ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن، شامگاه پنج‌شنبه 25 مارس 2021، اعلام کرد که 8 پهپاد بمب‌گذاری‌شده حوثی‌ها را در مسیر مناطق مسکونی پادشاهی سعودی، رهگیری و منهدم کرده است.

پیکارجویان حوثی در حملات شامگاه پنج‌شنبه خود کوشیدند دو دانشگاه جازان و نجران را مورد هدف قرار دهند.

ائتلاف عربی علاوه بر رهگیری و انهدام این پهپادها، اعلام کرد یک فروند موشک بالستیک حوثی‌ها که از صنعاء شلیک شده بود، در منطقه الجوف سقوط کرد.

این در حالی است که وزارت انرژی سعودی اعلام کرد که حملات خرابکارانه حوثی‌ها سواحل و آب‌های منطقه را با بحران‌های زیست‌محیطی مواجه کرده و این اقدامات روند تامین انرژی جهان را مورد هدف قرار داده است. این وزارت اصابت یک پرتابه به ایستگاه فرآورده‌های نفتی جازان را محکوم کرد.

این حملات حوثی‌ها با انتقادات بین‌المللی گسترده مواجه شد. سازمان همکاری‌های اسلامی تنش‌آفرینی حوثی‌ها و تلاش برای حمله به جازان و نجران را محکوم کرد.

دولت قانونی یمن نیز شامگاه پنج‌شنبه 25 مارس 2021، در واکنش به تشدید حملات موشکی و پهپادی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران علیه مناطق مسکونی و غیرنظامیان در پادشاهی عربی سعودی، ادامه این اقدامات تروریستی را نشان‌دهنده موضع واقعی این گروه شبه‌نظامی در قبال صلح و سرسپردگی آنها به توطئه‌های ایران دانست.

راجح بادی سخنگوی رسمی دولت یمن تاکید کرد که تنش آفرینی حوثی‌ها به دستور باصطلاح فرماندار نظامی ایران در صنعا انجام می‌گیرد.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، شامگاه پنج‌شنبه 25 مارس 2021، در سلسله توئیت‌هایی گفت که تشدید حملات تروریستی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به مناطق مسکونی و غیرنظامیان در سعودی و همچنین تلاش ناکام برای هدف قرار دادن دو دانشگاه جازان و نجران و ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در جازان تنها چند روز پس از ارائه ابتکار سعودی، تاکیدی بر موضع حقیقی این گروه شبه‌نظامی در قبال صلح و سرسپردگی آنها به توطئه‌های ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید