افزایش خطر انقراض گاو دریایی پس از مرگ 500 پستاندار آبزی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برخی مسئولان در آمریكا، نسبت به احتمال وقوع جهش نگران‌كننده در مرگ و میر گاو دریایی پس از پیدا شدن جسد بیش از 500 پستاندار غول‌پیکر دریایی، هشدار دادند.

برخی مسئولان در ایالات متحده، امسال پس از پیدا شدن جسد بیش از 500 پستاندار غول‌پیکر دریایی، در حال بررسی دلایل افزایش نگران‌کننده این مرگ و میرها در فلوریدا هستند. این تعداد، 349 مورد بیشتر از کل تعداد مرگ و میرها در سال 2020 است.

طبق اعلام کمیسیون حفاظت از ماهی و حیات‌وحش فلوریدا (FWC) تقریبا 540 گاو دریایی مرده در آب‌های فلوریدا در تاریخ 1 ژانویه تا 19 مارس امسال پیدا شدند، این تقریباً همان تعداد مرگ گاو دریایی طی سه سال گذشته است، یعنی تقریبا آمار تلفات سالانه گاو دریایی در فلوریدا حدود 175 مورد بود.

FWC در بیانیه‌ای اعلام کرد که چنین وضعیتی را می‌توان به عنوان یک رویداد غیرمعمول مرگ‌ومیر (UME) طبقه‌بندی کرد.

در بیانیه این کمیسیون آمده است: «اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که کاهش در دسترس بودن غذا از عوامل موثر در این موضوع است».

مطابق با قانون حمایت از پستانداران دریایی، UME به عنوان رویدادی تعریف می‌شود که «منجر به از بین رفتن قابل توجهی از جمعیت پستانداران دریایی شود و رسیدگی فوری بخواهد.

کمیسیون حفاظت از ماهی و حیات‌وحش فلوریدا اعلام کرد، در حالی که تحقیقات در حال انجام است، ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که تعداد زیاد گاوهای دریایی لاغر به علت کاهش در دسترس بودن مواد غذایی است. پوشش گیاهان دریایی در این منطقه و به طور خاص در تالاب رودخانه هند به طور قابل توجهی کاهش یافته است».

آلودگی آب می‌تواند باعث رشد بیش از حد جلبک‌ها شود که باعث می‌شود نور خورشید به علف دریایی که غذای گاو دریایی است، نرسد؛ گیاهان می‌میرند و حیوانات منبع غذایی را از دست می‌دهند.

گاوهای نر طی ماههای سرد زمستان، در آب‌های کم‌عمق رودخانه‌ها و دلتاها جمع می‌شوند و به دنبال دمای گرم‌تری هستند. آنها برای زنده ماندن در این مدت به گیاهان دریایی وابسته هستند.

لری کیلمار، جانورشناس پارک لاری در ساحل غربی فلوریدا گفت: «این رویداد، یک مورد خاص است. با اطمینان نمی‌توان گفت که کل جمعیت گاو دریایی در معرض خطر است».

او افزود: «ما به اطلاعات بیشتری نیاز داریم تا برایمان مشخص شود که چه اتفاقی در حال رخ دادن است».

گفتنی است، گاوهای دریایی در ماه مه 2017، در اوائل دوره ریاست‌ جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری سابق ایالات متحده، از یک گونه در معرض انقراض به یک گونه در معرض خطر طبقه‌بندی شدند، این تغییر باعث کاهش سطح حفاظت از این پستانداران شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید