شورای همکاری خلیج: باید در هر مذاکراتی درباره برنامه هسته‌ای ایران شرکت کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای همکاری کشورهای عربی خلیج روز چهارشنبه 24 مارس 2021 بر ضرورت مشارکت خود در هر مذاکراتی درباره برنامه هسته‌ای ایران تاکید و اعلام کرد که مذاکرات با تهران باید شامل برنامه موشکی و تهدیدهای آن علیه دریانوردی شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) نایف بن فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری چهارشنبه طی دیدار با وانگ یی وزیر خارجه چین در مقر دبیرخانه این شورا در ریاض بر اصرار کشورهای عضو شورای همکاری خلیجی جهت تقویت روابط همکاری با چین در زمینه‌های مختلف و در راستای تحقق منافع مشترک و همچنین پیشبرد پرونده گفتگوهای تجارت آزاد بین طرفین، تاکید کرد.

الحجرف همچنین به اهمیت مشارکت کشورهای شورای همکاری کشورهای عربی خلیج در هر مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای با ایران «اهمیت دیدگاهی فراگیر و منسجم شامل برنامه هسته‌ای ایران، موشک‌های بالستیک و پهپادهای آن، امنیت و ایمنی دریانوردی و کشتیرانی، رفتار بی‌ثبات کننده ایران در منطقه جهت تحقق مفهوم کامل امنیت منطقه‌ای» اشاره کرد.

وانگ یی و الحجرف همچنین از ابتکار پادشاهی عربی سعودی برای پایان دادن به بحران در یمن استقبال کرده و حمایت خود از دولت قانونی یمن و تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران یمن طبق مرجع‌های سه‌گانه شامل ابتکار خلیجی و سازوکارهای اجرایی آن، نتایج گفتگوهای ملی یمن و قطعنامه 2216 شورای امنیت، اعلام کردند.

وانگ وی وزیر خارجه چین و نایف الحجرف
وانگ وی وزیر خارجه چین و نایف الحجرف

دو طرف نیز بر اهمیت به کارگیری فرصت‌های پیش آمده به دنبال همه‌گیری کرونا در زمینه‌های اقتصاد دیجیتال، فناوری‌های هوش مصنوعی، انقلاب صنعتی چهارم، تجارت الکترونیک و همچنین ارتقای استفاده مشترک از پروژه‌های طرح راه ابریشم جدید (طرح یک کمربند و یک جاده) چین در خدمت به منافع استراتژیک مشترک میان دو طرف و تقویت مشارکت مثبت آن با جامعه بین‌المللی در جهت برقراری امنیت، ثبات و توسعه پایدار تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید