توافق آمریکا و اروپا برای ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه 24 مارس 2021 از توافق کشورش با اتحادیه اروپا برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خبر داد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و جوزپ بوریل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در بیانیه مشترکی نگرانی آمریکا و اروپا را درباره نقض‌های توافق هسته‌ای از سوی ایران، ابراز کردند.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با بیان این که توافق هسته‌ای دستاورد بین‌المللی چندجانبه است، از آمادگی ایالات متحده آمریکا برای پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای با ایران استقبال کرد.

پیش از این وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه در اشاره به تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای با ایران، گفته بود کشورش به دنبال توافقی محکم با ایران است که شامل موشک‌های بالستیک تهران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه شود.

بلینکن در کنفرانسی خبری در پایان نشست وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل گفت که دولت آمریکا به دنبال مذاکره برای رسیدن به توافقی فراگیر است.

بلینکن در کنفرانس ناتو در بروکسل
بلینکن در کنفرانس ناتو در بروکسل

او همچنین افزود:« با پیشنهاد اتحادیه اروپا به منظور بازگشت به گفتگوها موافقت کردیم، اما ایران با برگزاری نشست مخالفت کرد، و اکنون توپ در زمین آن است».

تهران اما بارها و از زبان تعدادی از مقامات خود با گسترش توافق هسته‌ای جهت دربرگرفتن موضوعاتی دیگر مخالفت کرده است، و شرط دست کشیدن از نقض تعهداتش هسته‌ای‌اش که در ماه‌های اخیر به مسأله‌ای بغرنج تبدیل شده را رفع همه تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور از سوی آمریکا، عنوان کرده است.

از طرفی مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز روز سه‌شنبه در این‌باره گفت که کشورش نمی‌خواهد دربارهٔ برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای خود مذاکره کند و از همین رو درصدد مذاکره بر سر برجام نیست بلکه این دیگر طرف‌ها هستند که باید به تعهدات‌شان عمل کنند.

به گفته ذوالنور «مسائل موشکی و منطقه‌ای هیچ‌کدام با توافق هسته‌ای مرتبط نیست و در برجام هم راه پیدا نخواهند کرد.»

از سویی علی خامنه‌ای رهبر ایران نیز یکشنبه گذشته با تکرار موضع خود در قبال توافق هسته‌ای، مجددا آمادگی کشورش جهت از سرگیری پایبندی کامل به تعهدات هسته‌ای‌اش در صورت رفع تحریم‌های اعمال شده بر ایران از سوی واشنگتن را ابراز داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید