کم خوابی و خستگی باعث افزایش خطر ابتلا به کووید 19 می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش روزنامه بریتانیایی«دیلی میل»، یک مطالعه جدید نشان داد افرادی که از بی خوابی یا خستگی رنج می برند بیشتر در معرض ابتلا به کووید -19 قرار دارند.

محققان دریافتند که هر ساعت خواب بیشتر، خطر ابتلا به کرونا را تا 12٪ کاهش داده و کسانی که هر روز از خستگی رنج می برند، دو برابر بیشتر احتمال ابتلا به کرونا دارند.

به نظر تیم محققان دانشکده بهداشت عمومی «بلومبرگ» در دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور، این شرایط، سیستم ایمنی بدن را ناتوان می‌سازد که باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند کووید 19 می‌گردد.

در مطالعات پیشین، کمبود خواب و خستگی در محل کار با افزایش خطر ابتلا به ویروس‌ها و ویروسها‌ مرتبط دانسته شده بود.اما به گفته تیم محققان، روشن نیست که آیا این عوامل با افزایش خطر ابتلا به کووید 19 نیز ارتباط داشته باشند.

کم خوابی و خستگی باعث افزایش خطر ابتلا به کووید 19 می‌شود

پزشکان و پرستاران از 6 کشور

در این مطالعه جدید که در ژورنال«بی ام جی نوتیریشن پریونتیشن اند هلث» انتشار یافته، محققان نتایج یک نظرسنجی از کارکنان مرکز مراقبت‌های بهداشتی که به شکل مستمر با بیماران آلوده به کرونا در تماس بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در نظرسنجی انجام شده از 17 ژوئیه تا 25 سپتامبر 2020 با مشارکت کارکنان عرصه بهداشتی در فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، بریتانیا و ایالات متحده، پرسش‌های مفصلی در رابطه با سبک زندگی، سلامتی، ساعات خواب و میزان خستگی از کار مطرح گردید.

بی خوابی

568 نفر از مجموع 2884 پاسخ دهنده، دراین نظر سنجی گزارش کرده‌اند که در گذشته به کووید 19 مبتلا شده‌اند.

محققان دریافتند كه حدود 24٪ یا یك چهارم از مبتلایان به کووید 19 با دشواری در خوابیدن در شب روبرو بودند در حالی كه از 21٪ یا از هر پنج نفر یك تن از این افراد، مبتلا به کووید 19 نشده بودند.

کم خوابی و خستگی باعث افزایش خطر ابتلا به کووید 19 می‌شود

خستگی

حدود 5.5٪ از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که به کووید 19 مبتلا شدند، تاکید کردند که دچار خستگی روزانه بودند، در حالی که 3٪ از کارکنان این مراکز مبتلا به این همه گیری نشدند.

نتایج نشان داد که کسانی که دچار خستگی مداوم هستند، سه برابر بیشتر در معرض ابتلا قرار داشته و شدت علائم در آن‌ها در مقایسه با کارکنانی که به این بیماری مبتلا شده اما از خستگی مکرر رنج نمی برند، بیشتر است.

همچنین ثابت شده است که 18.2 درصد از کارکنانی که به کرونا مبتلا نشده اند، به هیچ وجه دچار خستگی نشدند، درمقایسه با 13.7 درصد از کسانی که ساعات طولانی و طاقت فرسا کار کردند.

محققان نوشتند: «این مطالعات نشان داد که خستگی ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم، پیش قراول بیماری‌ها از طریق ایجاد استرس شغلی باشد که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و تغییر میزان کورتیزول می‌شود.»

محققان افزودند: «کمبود خواب در شب، بی خوابی شدید و خستگی زیاد می‌تواند از عوامل خطر ابتلا به کووید 19 در میان کارکنان مراکز مراقبت‌های بهداشتی باشد لذا نتایج این مطالعه، اهمیت رفاه و آسایش کارکنان مراقبت‌های بهداشتی به عنوان خط مقدم مبارزه با همه گیری را برجسته می‌سازد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید