دولت ایران: علت تاخیر واکسن کرونا «خلف وعده فروشندگان» است

دادستانی هند مانع تحویل واکسن کوواکسن به ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران از تاخیر و خلف وعده فروشندگان واکسن کرونا به ایران سخن گفت و عامل آن را کندی تولید و کمبود جهانی برخی مواد اولیه دانست.

جهانپور به خلف وعده روس‌ها در تحویل به موقع واکسن کرونا اشاره کرد و خاطرنشان نمود: «مشکلات فنی و کندی تولید و تقاضای بالای واکسن اسپوتنیک وی موجب شد که از حداقل یک میلیون دز وعده داده شده تا پایان سال 99، فقط تحویل حدود 420 هزار دز عملیاتی شود.»

او از ممنوعیت تحویل واکسن کرونای هندی به ایران نیز پرده برداشت و گفت: « 375 هزار دز از 500هزار دز واکسن کوواکسین هند که تاپایان اسفند ماه باید تحویل داده می‌شد به همراه سایر ثبت سفارش‌ها و حتی محموله‌های واکسن‌های تحت لیسانس تولیدی در هند، با ممانعت دادستانی هند مواجه شده است.»

جهانپور در پایان بیان کرد که با توجه به این شرایط تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک وی» در داخل ایران نیز با تاخیر مواجه خواهد شد.

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران شنبه 30 اسفند ابراز امیدواری کرده بود تا پایان سال 1400 شمسی همه جمعیت هدف در ایران واکسینه شوند.

سخنان متناقض مقامات ایرانی در حالی بیان می‌شود که برخی همسایگان ایران با تنوع در خرید واکسن از مدت‌ها پیش واکسیناسیون عمومی را آغاز کرده و به اندازه مورد نیاز جمعیت خود به ذخیره واکسن اقدام کرده‌اند.

پیش از این نیز علی خامنه‌ای رهبر ایران واردات واکسن از آمریکا، بریتانیا و فرانسه را ممنوع اعلام کرده بود. مقامات بهداشتی ایران در راستای این رویکرد رهبر ایران خرید واکسن از روسیه، هند و چین را در دستور کار قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید