چین: هشداری از آمریکا بابت تحریم نفت ایران دریافت نکردیم

آمریکا به چین در باره خرید نفت از ایران هشدار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چین با تاکید بر اهمیت حفظ برجام اعلام کرد که هیچ اخطاری از دولت آمریکا در خصوص درباره خرید نفت از ایران، دریافت نکرده است.

خبرگزاری «رویترز» پنج‌شنبه 25 مارس 2021 گزارش داد که گائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین،‌ در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد، پکن «هنوز هشداری درباره تحریم نفت ایران از دولت جو بایدن دریافت نکرده است.»

او افزود:« پکن از منافع مشروع در رابطه ایران و چین دفاع می‌کند»

سخنگوی وزارت بازرگانی چین در سخنان امروز خود در عین حال تاکید کرده که پکن برای حفظ توافق برجام تلاش خواهد کرد.

شایان توجه است که بر أساس گزارش اخیر رویترز، ایران در ماه‌های اخیر، به شکلی«غیرمستقیم»، به میزان «بی‌سابقه‌ای» نفت تحت عنوان نفت عمان، امارات متحده عربی و مالزی به چین ارسال شده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا چندی پیش در واکنش به این گزارش به «فایننشال‌ تایمز» گفت که ایالات متحده به چین هشدار داده که تحریم‌های نفتی اعمال شده علیه نظام ایران در دوران ترامپ، همچنان ادامه خواهد داشت.

این مقام مسئول آمریکایی که نامش فاش نشد تاکید کرد که صادرات نفت ایران به چین «اکنون مدتی» است که افزایش یافته است.

گفتنی است که دولت دونالد ترامپ سال گذشته یک شرکت نفت دولتی چین و چند نفتکش را مورد تحریم قرار داد.

این در حالی است در آستانه سفر روز جمعه 26 مارس(فردا) وانگ یی وزیر خارجه چین به ایران، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرده، این مقام چینی برای «بررسی راهکار تقویت مشارکت راهبردی دو کشور و تبادل نظر درباره تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای» به ایران سفر خواهد کرد.

شایان ذکر است وزرای خارجه روسیه و چین، به تازگی خواستار بازگشت «بی قید و شرط» آمریکا به برجام شدند و در عین حال از ایران نیز خواستند تا به تعهدات برجامی خود بازگردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید