پرتاب دو موشک کوتاه‌برد کره شمالی و هشدار نخست وزیر ژاپن به مردم برای شرایط اضطراری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کره ‌شمالی پنجشنبه 25 مارس 2021 اقدام به پرتاب دو موشک بالستیک کوتاه بُرد کرد؛ اقدامی که منجر به نشست اضطراری شورای امنیت ملی ژاپن و کره‌جنوبی گردید.

به گزارش «سی‌ان‌ان» رئیس ستاد مشترک ارتش کره ‌جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو موشک از سواحل شرقی کره‌ شمالی شلیک شده و در آب‌های خارج از منطقه اقتصادی کره‌شمالی سقوط کردند.

در این بیانیه آمده است که موشک‌ها حدود 450 کیلومتر پرواز کرده و تا ارتفاع 60 کیلومتری رسیدند و ظاهرا از یک لانچر روی زمین پرتاب شده‌اند.

شورای امنیت ملّی کره ‌جنوبی نیز بعد از پرتاب این دو موشک تشکیل جلسه داد و با ابراز نگرانی شدید از این اقدام اعلام کرد «در هماهنگی با ایالات متحده، وضعیت امنیتی شبه جزیره کره را بررسی می‌کند.»

فرماندهان بلندپایه ارتش کره ‌جنوبی نیز اعلام کردند که در حالت آماده‌باش قرار گرفته و تحرکات احتمالی کره‌شمالی را زیر نظر دارند.

یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن در مصاحبه با خبرنگاران در توکیو با محکوم کردن پرتاب موشک از سوی کره‌ شمالی آن را «تهدیدی برای صلح و امنیت» ژاپن و مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل دانست.

سوگا با بیان اینکه «ژاپن اعتراض جدی خود را اعلام کرده و به شدت این اقدام را محکوم می‌کند» از مردم خواست «کاملاً آماده شرایط اضطراری باشند.»

کمتر از 48 ساعت پیش از پرتاب این دو موشک بالستیک، کره‌ شمالی اقدام به پرتاب تعدادی موشک کرده بود اما با واکنش ملایم کاخ سفید روبرو شد.

جو بایدن رئیس جهوری آمریکا در واکنش به این اقدام گفت «خبر را شنیده‌ایم اما تغییر چندانی ایجاد نشده است.»

سایر مقام‌های آمریکایی نیز گفته بودند پرتاب‌های موشکی کره شمالی، ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل نیست و فعالیت‌های خفیفی به شمار می‌رود که «تحریک‌آمیز» نبوده است.

یک مقام ارشد آمریکایی به «ژاپن تایمز» گفت حساسیت نشان دادن به این اقدام کره شمالی که بخشی از فعالیت‌های عادی از این دست به نظر می‌رسد، به نفع واشنگتن نیست زیرا فضا را متشنج می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید