رسیدگی به اتهامات حمید نوری دادیار سابق زندان گوهردشت در بزرگ‌ترین دادگاه تاریخ سوئد

نوری به دست داشتن در قتل عام زندانیان سیاسی سال 67 13 در ایران متهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه حمید نوری ازمتهمان قتل‌عام زندانیان سیاسی سال 1367 در ایران در روز8 ژوئن 2021 در سوئد برگزار می‌شود.

ایرج مصداقی، زندانی سیاسی پیشین وفعال حقوق بشر طی توییتی نوشت: «دادگاه حمید نوری 8 ژوئن برگزار می‌شود. این بزرگترین دادگاه تاریخ سوئد است. 89 جلسه ادامه خواهد داشت. 4 دادستان اتهامات نوری را مطرح می‌کنند. و شاکیان 3 وکیل مدافع دارند.»

ایرج مصداقی همچنین خبر داد که خود وی در روز 22 و 24 ژوئن به عنوان اولین شاکی در دادگاه حضور خواهد یافت.

حمید نوری دادیار سابق زندان گوهردشت که به اتهام دست داشتن در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان 57 در حال حاضر در سوئد در بازداشت است. در 22 دسامبر 2020 «یوران یالمارشون»، وکیل سوئدی پرونده حمید نوری اعلام کرد که دولت سوئد با تشکیل دادگاه این فرد متهم به دست داشتن در کشتار 67 موافقت کرده‌است.

حمید نوری، یکی از متهمان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال 67 در نوامبر سال 2019 هنگام ورود به سوئد بازداشت شد و دوره بازداشت موقت او در اقدامی کم‌سابقه و به دلیل وجود شواهد فراوان در تأیید ظن قوی به مجرم بودنش بارها تمدید شد.

شاکیان پرونده و وکلایشان می‌گویند که حمید نوری به عنوان دادیار زندان گوهردشت کرج و یکی از8 عضو «هیئت اعدام» در این زندان در جریان اعدام جمعی زندانیان سیاسی شناسایی شده‌است و به همین دلیل از سوی دادگاه سوئدی به اتهامات متعددی مانند «جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، شکنجه و مشارکت در جرم مستمر و بازپس ندادن اجساد» متهم شده‌است.

در اعدام‌های 1367 که به دستور «آیت‌الله خمینی»، رهبر پیشین جمهوری اسلامی ایران انجام شد براساس آمارهای غیررسمی در مدت کوتاهی بیش از ۶ هزار نفر که اغلب آنان از اعضا و هواداران «سازمان مجاهدین خلق» بودند، اعدام شدند.

مسئولیت اصلی اجرای این اعدام‌ها به عهده «کمیته مرگ» متشکل از ابراهیم رئیسی (دادستان وقت تهران و رئیس فعلی قوه قضائیه ایران)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، مصطفی پورمحمدی (نماینده وزارت اطلاعات) و مرتضی اشرافی (دادستان تهران) بود و هیئت‌های فرعی در استان‌ها نیز مسئولیت اجرای سایر اعدام‌ها بودند..

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید