حمایت اروپا از کابینه وحدت ملی لیبی؛ وزرای خارجه ایتالیا، آلمان و فرانسه در طرابلس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا همراه با همتایان فرانسوی و آلمانی خود ژان ایو لودریان و هایکو ماس پنجشنبه 25 مارس 2021 در سفری با هدف تاکید بر آمادگی اتحادیه اروپا برای همکاری و کار با نهادهای لیبی در راستای تحقق اهداف مشترک، وارد طرابلس شد.

به گفته منابع «العربیه» و «الحدث »، این سه وزیر با عبدالحمید الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی و شماری از مقامات لیبی در مورد تعدادی از مسائل مشترک از جمله مهاجرت غیرقانونی و همکاری اقتصادی، گفت‌وگو خواهند کرد.

هایکو ماس هنگام ورود به لیبی گفت: «اروپا منافع زیادی در ارتباط با برقراری صلح در لیبی دارد. اگر با هم کار کنیم، می توانیم تغییر بزرگی ایجاد کنیم. سفر امروز ما بیانگر اتحاد آلمان، ایتالیا و فرانسه است. تلاش برای متحد ساختن لیبی، بزرگترین ماموریت ماست.آماده سازی برای انتخابات دسامبر، اجرا و نظارت بر آتش‌بس وعقب‌نشینی کامل همه نیروها و پیکارجویان خارجی نیز بخشی از همین ماموریت است. فقط زمانی که آینده لیبی باردیگر در دستان مردم این کشور قرار بگیرد، می توان آتش بس را به صلح و آشتی واقعی تبدیل کرد.»

نشست دی مایو با الدبیبه
نشست دی مایو با الدبیبه

دی مایو افزود: «البته باید خاطر نشان سازم که همکاری با لیبی شامل متوقف کردن سیل مهاجرت نیز می‌گردد، خصوصا که در حال نزدیک شدن به تابستان هستیم و باید بتوانیم حداکثر همکاری را برای مدیریت مهاجرت غیرقانونی به وجود آوریم.»

این در حالی است که ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا نیز اعلام کرد به زودی عازم لیبی خواهد شد. سفر نخست وزیر ایتالیا به طرابلس، نخستین سفر یک مقام بلندپایه اروپایی از زمان روی کار آمدن کابینه الدبیبه در 15 مارس و اولین سفر خارجی او از زمان گرفتن منصب خود در ماه گذشته است.

دراگی به پارلمان ایتالیا اطلاع داد که سیاست این کشور«حمایت از کابینه وحدت ملی در لیبی به هدف برگزاری انتخابات در دسامبر آینده است.»

ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا
ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا

او افزود: «رعایت آتش بس در حال حاضر بسیار ضروری است و ظاهرا تحولات امیدوار کننده‌ای در این خصوص مشاهده می شود به این معنا که نیروهای مزدور و غیر مزدور، خروج از لیبی را آغاز کرده‌اند.»

دراگی گفت: «من در 6 یا 7 اوریل آینده عازم لیبی خواهم شد.»

پس از سال‌ها انسداد سیاسی در کشور چندپاره لیبی، الدبیبه (61ساله) در 5 فوریه گذشته از سوی شورای ریاستی لیبی متشکل از 75 مسئول به نمایندگی از تمامی اطراف سیاسی این کشور به عنوان نخست وزیر منصوب گردید و در 10 ماه جاری از پارلمان این کشور رای اعتماد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید