تلاش‌ها برای جابجایی کشتی باربری غول پیکر به گل‌نشسته در کانال سوئز ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشتی‌های یدک‌کش و بیل مکانیکی تاکنون نتوانسته‌اند کشتی کانتینر عظیم الجثه‌ای را که برای سومین روز در کانال سوئز گیر کرده‌است، جابجا کنند و احتمال تأخیر طولانی مدت در بازگشایی مهمترین آبراه جهان را افزایش داده‌است.

براساس آنچه خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش کرده نماینده شرکت حمل و نقل Inchcape گفت که کار برای جابجایی کشتی Ever Given تا صبح روز پنجشنبه در مصر متوقف شده ‌است.

مدیر کشتی گفت که «بیل مکانیکی‌ها هنوز در تلاشند تا گل ولای را کنار بزنند قبل از اینکه برای کشیدن کشتی اقدام شود.» شرکت ژاپنی صاحب کشتی سانحه دیده در کانال سوئز نیز تأیید کرده‌است که «به دنبال راه حل است».

این کشتی باربری غول پیکر دارای ابعادی با طول حدود 400 متر و وزن آن 200000 متر تن است. به گفته «نیک اسلون»، بهترین فرصت برای آزاد سازی کشتی ممکن است روز یکشنبه یا دوشنبه باشد، زمانی که مد دریا به حد اکثر ارتفاع خود برسد.

نیک اسلون رئیس عملیات نجات ومسئول شناور سازی مجدد کشتی کاستا کنکوردیا بود. کشتی تفریحی کاستا کنکوردیا در سال 2012 در سواحل ایتالیا واژگون وغرق شد.

کشتی غول پیکر Ever Given
کشتی غول پیکر Ever Given

کانال سوئز یک آبراه مهم برای تجارت جهانی

حدود 12٪ از تجارت جهانی از کانال سوئز عبور می‌کند، که از این حیث موقعیت آن بسیار استراتژیک است. این حادثه باعث ایجاد وقفه دیگری در تجارت جهانی شده که در حال حاضر به دلیل رونق تجارت الکترونیکی مرتبط با همه گیر بیماری کرونا تحت فشار قرار گرفته‌است.

بر اساس محاسبات شرکت Lloyd’s List برآورد تقریبی هزینه مسدود شدن کانال در حدود 400 میلیون دلار در ساعت است. به گزارش بلومبرگ، ارزش ترافیک تجاری به سمت غرب حدود 5.1 میلیارد دلار در روز و میزان ترافیک به سمت شرق نیز 4.5 میلیارد دلار است.

طبق اطلاعات که توسط بلومبرگ جمع‌آوری شده، در روز چهارشنبه 185 کشتی منتظر عبور از کانال بودند، این در حالی است که تخمین رکت Lloyd’s List 165 کشتی است.

طبق گزارش شرکتهای ردیابی، حدود 34 کشتی کانتینری متعلق به شرکت حمل ونقل دریایی Maersk و سایر شرکت های خطوط حمل و نقل اجاره یا در کانال گیر کرده‌اند یا در مسیر رسیدن به کانال در حرکت هستند.

به گفته آرتور ریچر، تحلیلگر ارشد حمل و نقل، گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که 10 تانکر حمل نفت که در مجموع حمل کننده 13 میلیون بشکه نفت هستند ممکن است تحت تأثیر این حادثه قرار بگیرند.

کشتی غول پیکر Ever Given
کشتی غول پیکر Ever Given

جزئیات حادثه به گل نشستن کشتی

این حادثه روز سه شنبه 23 مارس هنگامی اتفاق افتاد که وزش باد شدید در منطقه باعث افزایش ریزش شن و ماسه در حاشیه این کانال 120 مایلی شد. کانال سوئز دریای مدیترانه را در شمال با دریای سرخ در جنوب پیوند می‌دهد.

آبراه سوئز دارای عرض کمی است ودر مکان‌هایی کمتر از 205 متر است و در صورت کاهش دید، حرکت در آن دشوار می‌گردد.

کشتی غول پیکر Ever Given در مسیر حرکت خود به سوی روتردام از مبدأ چین در حال عبور از کانال بود که این حادثه رخ داد.

حادثه زمانی اتفاق افتاد که بادهایی به سرعت 50 کیلومتر بر ساعت وزیدن گرفت خدمه کشتی کنترل آن را از دست دادند و کشتی به داخل خاکریز شن و ماسه حاشیه کانال فروغلطید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید