آمریکا خواستار پایان فوری حمله حوثی‌ها به مأرب و آتش‌بس کامل در یمن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا بامداد پنج‌شنبه 25 مارس 2021 خواستار پایان فوری حمله پیکارجویان حوثی به استان مأرب یمن شده و بر ضرورت برقراری کامل آتش‌بس در این کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار «العربیه» از واشنگتن، ایالات متحده آمریکا بامداد پنجشنبه ضمن استقبال از مجوز گرفتن 4 فروند کشتی تجاری برای ورود به بندر الحدیده یمن، آن را «گامی در مسیر درست» ارزیابی کرد و گفت نیاز است گام‌های بیشتری در این زمینه اتخاذ شود.

ایالات متحده همچنین خواستار پایان فوری حمله به استان مأرب و آتش‌بس کامل در یمن شده و در این راستا از همه طرف‌ها خواسته برای یمن و مردم آن سر میز مذاکرات بنشینند.

آمریکا در ادامه اعلام کرد که «ورود آزادانه سوخت و دیگر کالاهای اساسی به یمن و در همه مناطق آن جهت رساندن کمک‌های انسانی و دیگر فعالیت‌های اساسی امری بسیار حائز اهمیت است».

در این گزارش همچنین آمده است که «ایالات متحده تصمیم اتخاذ شده از سوی دولت جمهوری یمن را باارزش می‌داند و سوخت باید بدون تاخیر به بازارهای یمن رسیده تا فعالیت بیمارستان‌ها از سر گرفته شود و رساندن غذا و دسترسی به آب تضمین شده و کمک‌رسانی‌ها به طور کلی به کاهش درد و رنج مردم یمن منجر شود».

این موضع آمریکا پس از آن اعلام شد که دولت یمن سه‌شنبه اجازه داد کشتی‌های حامل فرآورده‌های نفتی به بندر الحدیده در غرب این کشور وارد شوند.
در همین راستا وزارت خارجه آمریکا در «توئیتر» اعلام کرد که «علی‌رغم نقض توافق استکهلم از سوی حوثی‌ها و غارت 50 میلیارد ریال یمنی از درآمدهای نفتی اختصاص داده شده برای حقوق کارمندان عمومی، دولت (یمن) سه‌شنبه اجازه داد تعدادی از کشتی‌های حامل مشتقات نفتی وارد بندر الحدیده شوند تا از وخامت اوضاع انسانی کنونی کاسته شود».

از طرفی لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی شامگاه چهارشنبه در گفتگویی اختصاصی با «العربیه» ضمن تجدید ایستادگی ایالات متحده در کنار سعودی در دفاع از خود، تاکید کرد که ابتکار سعودی درباره یمن گامی در مسیر درست است.

گراهام تاکید کرد که حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در تعارض با قانون بین‌المللی است و تلاش‌ها برای تحقق صلح را ناکام می‌کند.

این سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی ضمن ابراز خوشبینی درباره ابتکار سعودی جهت ایجاد راهکاری برای پایان دادن به بحران یمن، توضیح داد که ایالات متحده در جهت احیای تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ در یمن اقدام می‌کند.

او همچنین تاکید کرد که در این راستا ضروری است فشارهایی بر ایران اعمال شود تا روند حل بحران در یمن تسهیل شود

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید